english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Powielkanocny Zjazd Młodzieży w Żorach

Czas świąt to wielokrotnie czas spotkań z rodziną i bliskimi. Także parafia ewangelicka w Żorach przeżywała wyjątkowe spotkanie, bowiem 25 marca 2008 r. odbył się w niej Diecezjalny Zjazd Młodzieży z Diecezji Katowickiej, na który z różnych parafii przybyło ponad 100 osób.
 
Poświąteczne spotkanie w Żorach wpisało się już w tradycję, a tegoroczny zjazd odbył się po raz 33. – jak nadmienił witający zebranych żorski proboszcz – ks. prezes Tadeusz Makula. Całość spotkania odbyła się w budynku kościoła i została przygotowana przez miejscową młodzież pod opieką wikariusza tutejszej parafii Bartosza Cieślara. Mimo iż na zewnątrz aura była raczej zimowa niż wiosenna, szybko udało się zapomnieć o niedogodnościach pogodowych, ponieważ zespół młodzieżowy z Wisły-Malinki zadbał o ciepłą atmosferę; sposób prowadzenia śpiewu i osobiste refleksje zachęcały do aktywnego uczestniczenia.
 

 
Jednym z punktów programu było krótkie, acz wymowne przedstawienie teatralne „Jezus żyje” w wykonaniu żorskiej młodzieży parafialnej oraz aktorów koła teatralnego. Przedstawienie ukazywało niebezpieczeństwo, jakim jest oddalenie się od Boga, zwrócenie się w stronę grzechu i uleganie pokuszeniom. Dosadne przesłanie z pewnością zachęcało do refleksji.
 

 
Temat „zanim kur zapieje…”  zdradzał myśl przewodnią tegorocznego spotkania. O zaparciu się Piotra mówił ks. Marek Michalik z Wisły. W swoim przemówieniu przypomniał, jak wiele mamy wspólnego z Piotrem, który w czasie dogodnym składał żywo deklaracje i obietnice, a gdy przyszedł czas próby, zaparł się Pana. Czy wolno nam potępiać postępek Piotra? Jakże często stoimy w obliczu sytuacji, które wymagają od nas jasnej i wyraźnej deklaracji naszej wiary i poglądów. Niestety bez wsparcia innych „podobnie” wierzących, często sami w klasie, nawet w szkole, czy wśród rówieśników, ulegamy presji otoczenia. Tuż po wykładzie, w czasie dyskusji w grupach, uczestnicy mogli wyrazić swoje spostrzeżenia na temat wykładu, a także podzielić się swoimi doświadczeniami i trudnościami, jakie napotyka współczesny wierzący ewangelik. Wspólnie też poszukiwaliśmy rozwiązań i argumentów na to, iż warto wyrażać swoje zdanie i przyznawać się do swoich wartości.
 

 
Na zakończenie ks. Mirek Czyż (DDM) przekazał ogłoszenia imprez organizowanych w najbliższej przyszłości i w wakacje, zachęcając młodzież do aktywnego spędzania wolnego czasu.
 
Po ogłoszeniach modlitwą zakończył oficjalną część spotkania. Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do budynku parafialnego, gdzie można było spożyć wspólny posiłek, przygotowany przez żorską młodzież. Kiełbaski i ciasto, przyprawione intensywnymi rozmowami młodzieży i duszpasterzy, smakowały wybornie.
 
Gdyby pokusić się o ocenę zjazdu, to na pewno zachęcająca jest liczba uczestników. Większość z nich stanowiła młodzież pokonfirmacyjna, choć cieszył także widok konfirmantów. Oby w obliczu narastających atrakcji świata, młodzi luteranie wciąż szukali okazji do społeczności wśród współwyznawców, dzieląc ze sobą radości i smutki, wyzwania i problemy. Wierność Bogu w dzisiejszym świecie to niełatwe wyzwanie. Twórzmy więc razem Kościół jako miejsce wzajemnego wsparcia, dając Bogu i Jego zawsze aktualnemu Słowu sposobność do posilenia w ziemskiej podróży, w której każdy z nas uczestniczy. On najlepiej wie czego potrzebujemy. Skoro chce być naszym Przewodnikiem, czy znajdziemy gdzieś lepszego?
 
Tekst: ks. Bartosz Cieślar
Zdjęcia: Patrycja Cieślar