english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Jubileusz partnerstwa

Szczecińska parafia ewangelicka była gospodarzem jubileuszowych obchodów 10-lecia partnerstwa pomiędzy Diecezją Wrocławską oraz Diecezją Pomorsko-Wielkopolską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP z Pomorskim Kościołem Ewangelickim w Niemczech.
  
 
Towarzyszyło temu wiele wydarzeń i spotkań, a oficjalnie rozpoczęto w sobotę wieczorem (26 września 2009 r.), gdzie w miejscowej sali parafialnej w imieniu władz zwierzchnich diecezji wszystkich przybyłych na te uroczystości przywitał ks. radca Waldemar Pytel.
   
 
Następnie swój wykład o sytuacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce po przemianach, zapoczątkowanych w 1989 roku, wygłosił zwierzchnik diecezji wrocławskiej bp Ryszard Bogusz. W wygłoszonej prelekcji zapoznano słuchaczy ze zmianami, jakie dokonały się w Kościele Ewangelickim w Polsce w minionym 20-leciu.
   
 
Kolejnym punktem programu był koncert „Muzyczna wędrówka po Pomorzu”, a odbył się on w ewangelickim kościele Świętej Trójcy. Zaprezentowano utwory muzyczne twórców związanych z Pomorzem, takich jak: Johann Georg Ebeling, Adrianus Petit Coclico, Carl Loewe, Philipp Dulichius, Daniel Magnus Gronau. Wykonawcami tych utworów były: Kwartet Smyczkowy Rabizo String Quartet ze Szczecina, Zespół Kameralny Pomerania Ensemble również ze Szczecina oraz organiści – Marek Pilch z Wrocławia i miejscowa organistka Agnieszka Roguska. Była to prawdziwa uczta muzyczna dla zgromadzonych słuchaczy i kolejna okazja do usłyszenia utworów zaprezentowanych na dwa instrumenty organowe. Wieczór prowadził Wojciech Kral, który opowiadał o poszczególnych kompozytorach.
 
 
Następnego dnia, w niedzielę, kolejny dzień obchodów rozpoczęto poranną modlitwą przy krzyżu upamiętniającym miejsce, w którym znajdowało się Seminarium Kaznodziejskie prowadzone przez ks. Dietricha Bonhoeffera. Kazanie wygłosił ks. Wojciech Froehlich ze Słupska, oprawę muzyczną zapewniła orkiestra puzonistów z Greifswaldu, a na koniec ks. Sławomir Sikora zapoznał uczestników modlitwy z projektem „Ogrodu ciszy i medytacji”, który ma powstać w tym miejscu pamięci w dawnym Finkenwalde.
 

 
Później wszyscy udali się na uroczyste nabożeństwo w kościele, podczas którego kazanie wygłosił biskup Hans-Jürgen Abromeit z Pomorskiego Kościoła Ewangelickiego w Niemczech. Po nabożeństwie był czas na pozdrowienia od przybyłych gości, a następnie udano się na tereny wokół kościoła na przygotowany poczęstunek dla wszystkich uczestników tych uroczystości.
  
 
Ostatnim oficjalnym punktem programu było otwarcie wystawy poświęconej wielkiemu  Reformatorowi Pomorza – Johannowi Bugenhagenowi, a poprzedziła go prezentacja multimedialna, do której komentarz wygłosił bp H.-J. Abromeit. Wystawa znajduje się w wirydarzu obok sali parafialnej i ma tu funkcjonować przez miesiąc, co z satysfakcją przyjął zwierzchnik diecezji wrocławskiej, gdyż będą mogli ją także zobaczyć uczestnicy jesiennej sesji Synodu Diecezjalnego.
Tekst i zdjęcia – Ireneusz Kamiński
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania obchodów 10-lecia partnerstwa. Cieszę się, że – podobnie jak w wielu innych sytuacjach – mogłem liczyć na wsparcie i zaangażowanie szczecińskich parafian. W czasie tego weekendu dołożyli oni bardzo ważną „cegiełkę” do budowania przyjaźni polsko-niemieckiej.
ks. Sławomir J. Sikora