english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Młodzież o muzyce w kościele

W dniach 21-23 października 2011 roku grupa 25 młodych osób z terenu całej Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej zebrała się w Bydgoszczy, by wziąć udział zjeździe młodzieży, którego temat brzmiał „Muzyka w kościele”.W piątkowy wieczór po kolacji i wieczornej modlitwie uczestnicy wzięli udział w konkursie wzorowanym na popularnym telewizyjnym turnieju „Jaka to melodia?”. Jedyną różnicą w porównaniu z oryginalną wersją było to, że uczestnicy zamiast odgadywać popularne piosenki rozrywkowe, musieli wykazać się wiedzą na temat pieśni kościelnych. Okazało się, że młodzież zna melodie, a walka była niezwykle zacięta do samego końca.


Co w sobotę? Po porannej modlitwie i śpiewie, przyszedł czas na zwiedzanie miasta. Później mieliśmy okazje zobaczyć wyjątkowe muzeum D.A.G. Fabryk Bromberg. Jest to największa nazistowska fabryka materiałów wybuchowych z czasów II Wojny Światowej, która do zwiedzania została otwarta w lipcu tego roku. Podczas wycieczki mieliśmy okazje zwiedzać podziemne bunkry, hale produkcyjne i poznać proces produkcji nitrogliceryny. Zapoznaliśmy się także z historią przymusowych robotników pracujących w fabryce.


Po obiedzie czekał już na nas prezes stowarzyszenia „Bydgoskie kamiennice”, który oprowadził nas po mieście. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele miejsc związanych z ewangelicką historią miasta. Przez wiele lat ewangelicy stanowili większość wśród jego mieszkańców. Zwiedzaliśmy także starówkę i słynną bydgoska Wyspę Młyńską.


Na zakończenie dnia przeżyliśmy bardzo inspirujące spotkaniem z liderem hip-hopowej grupy Royal Rap – Mirkiem „KOLA” Kolczykiem. Wysłuchaliśmy pięknego i inspirującego świadectwa połączonego z próbką jego raperskiego talentu.


W niedzielę uczestniczyliśmy w kończącym zjazd nabożeństwie, które dbyło się zgodnie z porządkiem liturgii młodzieżowej. Śpiew prowadził natomiast zespół działający przy poznańskiej Parafii – „Walking on Water”.


xWP


Dziękujemy ks. Markowi Loskotowi, bydgoskiej Radzie Parafialnej oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie zjazdu.