english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Spotkanie Po latach w Salmopolu

W ubiegłym roku planowaliśmy radosne, jubileuszowe 10. spotkanie salmopolskie. Ale życie pisze własne scenariusze, nie zawsze zgodne z naszymi życzeniami.

W tym roku w maju nie było już z nami Alfreda Lazara, inicjatora naszych spotkań "Po latach". Pożegnaliśmy go na zawsze w grudniu ubiegłego roku na Groniczku.

Osoby, które odeszły tak długo będą z nami, jak długo będziemy o nich pamiętać i ich wspominać. Dlatego do Salmopola znów przyjechało 25 osób. Przyjechaliśmy, bo ważne są dla nas przyjaźnie i łączące wspomnienia, bo znowu chcieliśmy odpocząć wśród pięknej beskidzkiej przyrody w serdecznej atmosferze salmopolskiego ewangelickiego ośrodka.

 Piękna pogoda w czwartek i piątek sprzyjała serdecznym powitaniom, opalaniu się, rozmowom i spacerom. Załamanie pogody w sobotę nie przeszkodziło nam w wyjeździe do Wisły. Na grobie Freda Lazara złożyliśmy kwiaty - każdy po jednej róży. Następnie pojechaliśmy do Ustronia, żeby zobaczyć codzienną aktywność parafii na rzecz człowieka, prowadzoną we współpracy z władzami miasta. Przy parafii, którą kieruje ks. Piotr Wowry działa między innymi stowarzyszenie "Maria i Marta", które pomaga osobom niepełnosprawnym i seniorom. Codziennie odbywają się zajęcia terapeutyczne i rehabilitacyjne, działają pracownie artystyczne, komputerowe itp. Każdy rodzaj działalności prowadzona jest przez wolontariuszy.

Po południu mieliśmy spotkanie z rzeźbiarzem ze Szczyrku, Józefem Więzikiem i jego żoną. Z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści o historii miasta i dawnych mieszkańcach. Wieczorem były śpiewy przy gitarze. Przez cały czas pobytu "silna grupa stałych bywalców" porządkowała albumy ze zdjęciami z minionych dziewięciu lat. Udało się!

Niedzielne nabożeństwo w salmopolskim kościele prowadził ks. Jan Byrt, a kazanie oparte na liście św. Pawła do Koryntian (II Kor. 4, 16-18), wygłosił ks. Alfred Bieta. Piękne słowa o przemijaniu i szukaniu drogi do najważniejszego celu naszego życia - spotkania z Bogiem. Nabożeństwo wzbogacił i umilił występ dziecięcego chórku z Wisły Malinki. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy spotkania przystąpili do Stołu Pańskiego.

Maria Szyrle