2. Dzień Świąt Narodzenia Pańskiego
Ja jestem światłością świata; kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światłość żywota.
J 8,12
Nie za bardzo lubimy te krótkie zimowe dni. Rano, gdy wstajemy jest jeszcze ciemno, a gdy wracamy ze szkoły czy pracy już właściwie zapada zmrok. W ostatnich dniach, nawet jak było jasno, to rzadko świeciło słońce. Często pojawiały się jeszcze mgły. Wtedy wieczorem reflektory samochodów nie zawsze rozświetlały ciemność i pozwalały znaleźć znaną od lat drogę.
Osoby poruszające się pieszo, szczególnie tam, gdzie nie świeciły latarnie uliczne, miały trudności z bezpiecznym dojściem do celu. Nierówne i śliskie chodniki stwarzały dodatkowe komplikacje. Ciemność, czyli brak światła powoduje utrudnienia, które mogą doprowadzić do wypadku. Taka sytuacja może doprowadzić do złamania nogi, utraty zdrowia, a nawet życia. Jako ludzie nie potrafimy żyć w ciemności.
Ciemność to jednak nie tylko brak światła. Ciemność dookoła nas odczuwamy też wówczas, gdy nie wiemy jaki następny krok postawić w życiu, nie widzimy co przed nami, nie wiemy jak zareagować, nie wiemy co wybrać, jaką podjąć decyzję. Jak pokonać taką ciemność, co ją przebije i rozświetli? Gdy stawiamy sobie w naszym życiu takie pytania – dochodzą do nas słowa Jezusa: „Ja jestem światłością świata; kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światłość żywota”.
To oczywiście pewna przenośnia, pewien przemawiający do wyobraźni obraz. Jezus jednak to nie latarnik rozpraszający przed nami fizyczną ciemność. W okresie świąt Bożego Narodzenia często w kościołach słyszymy słowa, także zaczerpnięte z Ewangelii Jana, że Słowo przyszło na ten świat. To trudna i zagadkowa formuła. Wyjaśnienie może być jednak proste. Jezus to swoje światło przekazuje przez słowa, które kierował do ludzi, gdy był przed laty na tej ziemi. Jego uczniowie je spisali. Możemy je czytać nie tylko w Ewangeliach, ale także w całym Nowym Testamencie, który w połączeniu ze Starym Testamentem tworzy pełny zapis Bożego poselstwa. To ono jest tym światłem rozświetlającym wewnętrzną ludzką ciemność. To słowo Boże mówi nam jak postępować w codziennym życiu i jaki jest cel ludzkiego życia. Jezus przekazuje nam światłość codziennego życia, czyli wiedzę, mądrość, umiejętność poruszania się na co dzień w życiu wiary, w życiu z drugim człowiekiem w rodzinie, sąsiedztwie, pracy, społeczeństwie. Dzięki tym słowom zapisanym w Biblii możemy zrozumieć jak żyć z Bogiem i drugim człowiekiem – bliźnim.
Dzisiejszy świat popada w ciemność tam, gdzie brak właściwych wartości moralnych i etycznych oraz tam, gdzie opiera się tylko na siłach i umiejętnościach człowieka. Wszyscy zagubieni są wezwani, aby iść za Jezusem, czyli słuchać i realizować to, co on mówił.
Każdy nasz dzień jest skomplikowany. Każdy jest wypełniony wieloma sprawami: dom, praca, dzieci, szkoła. Wszystko wymaga naszej uwagi oraz wysiłku i jesteśmy zadowoleni, gdy wieczorem możemy wykreślić z długiej listy wykonane obowiązki. Światło w codziennym życiu może oznaczać szczególną pomoc. Czy wiemy, co jest w tym dniu rzeczywiście ważne, a co mniej ważne. Tu wróćmy do obrazu reflektorów i lamp ulicznych wskazanego na początku. Światłość, którą przynosi Syn Boży narodzony w Betlejem, to nie licha lampa uliczna, która ledwo oświetla najbliższe otoczenie. Boża światłość rozświetla każdy zakamarek naszego życia. Jasne i widoczne jest wszystko, jak w słoneczny dzień. Ta Boża światłość to nie jest też kierunkowy reflektor oświetlający jedną wybraną rzecz, ale blask rozświetlający całą przestrzeń dookoła nas. Rozświetlający, czyli wyjaśniający wszystkie sprawy i aspekty naszego duchowego życia.
Za kilka dni wkroczymy w rok 2017, rok Jubileuszu 500 lat Reformacji. Tym bardziej powinniśmy pamiętać o reformacyjnym wskazaniu, że „tylko Jezus” i „tylko Słowo” są najważniejsze. Chodzi o to, aby zauważać teraz nie tylko pięknie oświetlone choinki oraz nastrojowe dekoracje na ulicach i placach, ale przede wszystkim Jezusa. On jest główną treścią tych Świąt i Jego światłość prowadzi do najpiękniejszego celu jakim jest Królestwo Boże. Amen.
Słowo Boże - kazania
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń