150 lat Zwiastuna Ewangelickiego
Uroczystości w Warszawie
W Warszawie zainaugurowano rok jubileuszowy „Zwiastuna Ewangelickiego”. Podczas dwudniowych obchodów 150 lat jego istnienia, które odbyły się w Warszawie w dniach 12-13 stycznia 2013 r., wręczone zostały Nagrody im. ks. Leopolda Otto w XI edycji, modlono się przy grobach redaktorów naczelnych i zaproszono warszawian na koncert „Solus Christus” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.
Uroczystości rozpoczęły się 12 stycznia wizytą na warszawskim cmentarzu ewangelickim, gdzie spoczywa założyciel pisma, ks. Leopold Marcin Otto, który wydał pierwszy numer „Zwiastuna Ewangelicznego” 15 stycznia 1863 roku, a także ośmioro kontynuatorów jego idei ogólnopolskiego pisma ewangelickiego. W sobotnie popołudnie odbył się tez koncert chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk pod dyrekcja Jeana-Clauda Hauptmanna, który w kościele Świętej Trójcy zgromadził miłośników muzyki, nie tylko ewangelików. W programie zatytułowanym „Solus Christus” zabrzmiały ewangelickie pieśni, dobrze znane z nabożeństw i utwory znanych kompozytorów, jak Mozart i Haydn.
W dziękczynnym nabożeństwie za półtora wieku obecności „Zwiastuna Ewangelickiego” w ewangelickich domach w dniu 13 stycznia w kościele Świętej Trójcy obecni byli m.in. biskup Kościoła Jerzy Samiec, bp płk Mirosław Wola, bp Ryszard Bogusz z Wrocławia, bp Paweł Anweiler z Bielska-Białej, bp Jan Cieślar, bp Jan Szarek, laureaci poprzednich edycji przyznawanej przez pismo nagrody, przedstawiciele środowisk ekumenicznych, protestanckich mediów, parafianie. Kazanie wygłosił ks. Jerzy Below, redaktor naczelny „Zwiastuna Ewangelickiego”, a zarazem dyrektor Wydawnictwa Augustana, które od 1992 roku w Bielsku-Białej wydaje to najstarsze w kraju czasopismo. Przedstawiając sylwetkę założyciela, kaznodzieja zwrócił uwagę, że jego program redakcyjny jest zarazem programem każdego chrześcijanina, zobowiązanego do składania świadectwa o Jezusie.
Ważnym momentem nabożeństwa było wręczenie statuetek Nagrody i. ks. L. Otto, którą w 2013 roku decyzją kapituły zostali uhonorowani prof. Jerzy Buzek – za dawanie świadectwa ewangelickiego etosu pracy i służby dla dobra wspólnego, przejawiające się w pełnym poświęcenia zaangażowaniu w życie publiczne w Polsce i na arenie międzynarodowej, a także w promowaniu obecności Kościoła ewangelickiego w Polsce; oraz Jerzy Pilch – za wprowadzenie na stałe do publicystyki i literatury polskiej ewangelickich wątków i tematów, dzięki czemu tysiące czytelników dowiedziały się i mogły zrozumieć, kim są ewangelicy żyjący w Polsce oraz za to, że zmusił współczesnych ewangelików do krytycznej refleksji i oceny własnej tożsamości wyznaniowej.
Odbierając nagrodę z rąk redaktora naczelnego pisma, prof. Jerzy Buzek powiedział m.in.: „Jestem ogromnie zaszczycony, zarówno ze względu na patrona nagrody, jak i n miejsca, gdzie tę nagrodę przyjmuję. (…) Nie czułem się nigdy niczym więcej niż reprezentantem przekonań mojego narodu i mojej małej ojczyzny – Śląska, gdzie przynależność do Europy i do Polski nigdy nie budziła wątpliwości”. Odnosząc się do jubileuszu „Zwiastuna Ewangelickiego” laureat zauważył, że pismu „udało się połączyć ewangelicki etos pracy i filozofię solidarności otwierania się na innych z myślą wielkiego Lutra, a to wpłynęło na rozwój osobowości wielu ludzi”.
W kościele można było obejrzeć wystawę poświeconą poprzednim 32 laureatom. Po nabożeństwie w podziemiach kościoła – Luteraneum odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyły osoby, które dawniej i obecnie przyczyniały się do powstawania dwutygodnika, władze kościelne, czytelnicy. Życzenia i gratulacje dla nich na ręce redaktora naczelnego przekazali m.in.: prezes Synodu Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego ks. Grzegorz Giemza, prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz wraz z dyrektor generalna Wandą Falk, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko – Reformowanego Ewa Jóźwiak, zarazem redaktorka naczelna „Jednoty”, a także dyrektor biura Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Ireneusz Lukas.
Ponieważ Jerzy Pilch nie mógł odebrać statuetki w kościele ze względu na chorobę, po południu bp Jerzy Samiec, ks. Jerzy Below i ks. Piotr Gaś, a także Jerzy Buzek odwiedzili drugiego z laureatów w warszawskim mieszkaniu. W trakcie spotkania obaj laureaci żywo dyskutowali o swoich doświadczeniach.
W ciągu całego roku uroczystości jubileuszowe odbędą się w miejscowościach związanych z ks. L. Otto i z miejscami wydawania „Zwiastuna Ewangelickiego”.
Zwiastun Ewangelicki
Foto: ks. Jerzy Below, Łukasz Fender, Joanna Below - więcej: galeria
Wiadomości z Polski
-
21
12.20 -
20
12.20 -
18
12.20 -
16
12.20 -
14
12.20 -
29
11.20 -
10
12.20 -
07
12.20 -
30
11.20 -
28
11.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń