english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

150 lat Zwiastuna Ewangelickiego

Uroczystości w Warszawie

15.01.2013

W Warszawie zainaugurowano rok jubileuszowy „Zwiastuna Ewangelickiego”. Podczas dwudniowych obchodów 150 lat jego istnienia, które odbyły się w Warszawie w dniach 12-13 stycznia  2013 r., wręczone zostały Nagrody im. ks. Leopolda Otto w XI edycji, modlono się przy grobach redaktorów naczelnych i zaproszono warszawian na koncert „Solus Christus” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.


150 lat Zwiastuna Ewangelickiego

Uroczystości rozpoczęły się 12 stycznia wizytą na warszawskim cmentarzu ewangelickim, gdzie spoczywa założyciel pisma, ks. Leopold Marcin Otto, który wydał pierwszy numer „Zwiastuna Ewangelicznego” 15 stycznia 1863 roku, a także ośmioro kontynuatorów jego idei ogólnopolskiego pisma ewangelickiego. W sobotnie popołudnie odbył się tez koncert chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk pod dyrekcja Jeana-Clauda Hauptmanna, który w kościele Świętej Trójcy zgromadził miłośników muzyki, nie tylko ewangelików. W programie zatytułowanym  „Solus  Christus” zabrzmiały ewangelickie pieśni, dobrze znane z nabożeństw i utwory znanych kompozytorów, jak Mozart i Haydn.

 

W dziękczynnym nabożeństwie za półtora wieku obecności „Zwiastuna Ewangelickiego” w ewangelickich domach w dniu 13 stycznia w kościele Świętej Trójcy obecni byli m.in. biskup Kościoła Jerzy Samiec, bp płk Mirosław Wola, bp Ryszard Bogusz z Wrocławia, bp Paweł Anweiler z Bielska-Białej, bp Jan Cieślar, bp Jan Szarek, laureaci poprzednich edycji przyznawanej przez pismo nagrody, przedstawiciele środowisk ekumenicznych, protestanckich mediów, parafianie. Kazanie wygłosił ks. Jerzy Below, redaktor naczelny „Zwiastuna Ewangelickiego”, a zarazem dyrektor Wydawnictwa Augustana, które od 1992 roku w Bielsku-Białej wydaje to najstarsze w kraju czasopismo. Przedstawiając sylwetkę założyciela, kaznodzieja zwrócił uwagę, że jego program redakcyjny jest zarazem programem każdego chrześcijanina, zobowiązanego do składania świadectwa o Jezusie.

 

Ważnym momentem nabożeństwa było wręczenie statuetek Nagrody i. ks. L. Otto, którą w 2013 roku decyzją kapituły zostali uhonorowani prof. Jerzy Buzek – za dawanie świadectwa ewangelickiego etosu pracy i służby dla dobra wspólnego, przejawiające się w pełnym poświęcenia zaangażowaniu w życie publiczne w Polsce i na arenie międzynarodowej, a także w promowaniu obecności Kościoła ewangelickiego w Polsce; oraz Jerzy Pilch – za wprowadzenie na stałe do publicystyki i literatury polskiej ewangelickich wątków i tematów, dzięki czemu tysiące czytelników dowiedziały się i mogły zrozumieć, kim są ewangelicy żyjący w Polsce oraz za to, że zmusił współczesnych ewangelików do krytycznej refleksji i oceny własnej tożsamości wyznaniowej.

 

Odbierając nagrodę z rąk redaktora naczelnego pisma, prof. Jerzy Buzek powiedział m.in.: „Jestem ogromnie zaszczycony, zarówno ze względu na patrona nagrody, jak i n miejsca, gdzie tę nagrodę przyjmuję. (…) Nie czułem się nigdy niczym więcej niż reprezentantem przekonań mojego narodu i mojej małej ojczyzny – Śląska, gdzie przynależność do Europy i do Polski nigdy nie budziła wątpliwości”. Odnosząc się do jubileuszu „Zwiastuna Ewangelickiego” laureat zauważył, że pismu „udało się połączyć ewangelicki etos pracy i filozofię solidarności otwierania się na innych z myślą wielkiego Lutra, a to wpłynęło na rozwój osobowości wielu ludzi”.

 

W kościele można było obejrzeć wystawę poświeconą poprzednim 32 laureatom. Po nabożeństwie w podziemiach kościoła – Luteraneum odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyły osoby, które dawniej i obecnie przyczyniały się do powstawania dwutygodnika,  władze kościelne, czytelnicy. Życzenia i gratulacje dla nich na ręce redaktora naczelnego przekazali m.in.: prezes Synodu Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego ks. Grzegorz Giemza, prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz wraz z dyrektor generalna Wandą Falk, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko – Reformowanego Ewa Jóźwiak, zarazem redaktorka naczelna „Jednoty”, a także dyrektor biura Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Ireneusz Lukas.

 

Ponieważ Jerzy Pilch nie mógł odebrać statuetki w kościele ze względu na chorobę, po południu bp Jerzy Samiec, ks. Jerzy Below i ks. Piotr Gaś, a także Jerzy Buzek  odwiedzili drugiego z laureatów w warszawskim mieszkaniu. W trakcie spotkania obaj laureaci żywo dyskutowali o swoich doświadczeniach.

 

W ciągu całego roku uroczystości jubileuszowe odbędą się  w miejscowościach związanych z ks. L. Otto i z miejscami wydawania „Zwiastuna Ewangelickiego”.

 

Zwiastun Ewangelicki

Foto: ks. Jerzy Below, Łukasz Fender, Joanna Below - więcej: galeria