english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

25-lecie kościoła w Szczyrku

13.09.2020

W niedzielę, 13 września filiał w Szczyrku Salmopolu (Parafia Biała) obchodził uroczystość 25-lecia poświęcenia kościoła. 


25-lecie kościoła w Szczyrku

Uroczyste nabożeństwo poprowadził proboszcz ks. Jan Byrt, a kazanie wygłosiła ks. Anja Désirée-Lipponer z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Bawarii, która odbywa praktykę w kancelarii Biskupa Kościoła, biurze Diakonii Polskiej, Parafii Świętej Trójcy w Warszawie oraz opiekuje się Duszpasterstwem niemieckojęzycznym.

Podczas pamiątki poświęcenia kościoła obecni byli też: Antoni Byrdy - burmistrz Szczyrku, przewodniczący Rady Miasta Borys Matlak oraz Anna Wrzesińska - koordynatorka ds. międzynarodowych. Przedstawiciele władz miasta wręczyli oliwne lampy ołtarzowe w prezencie podkreślając równocześnie dobrą współpracę ekumeniczną i wkład proboszcza w promocję miasta.

W swoim kazaniu ks. Lipponer nawiązała do jej pierwszego pobytu w Szczyrku w 2008 r., gdy przyjechała z Chrześcijańskim Związkiem Młodzieży. Po wielu latach wspominała wyjątkową gościnę oraz atmosferę podczas nabożeństwa, co pozwoliło odkryć jej moc Bożej miłości przekazywanej przez innych ludzi. Wielu wolontariuszy, budując ten kościół przekazywało swoją miłość, dawało świadectwo Bożego działania, powiedziała duchowna z Bawarii.

Pełny tekst kazania

Podczas uroczystego nabożeństwa wystąpił chórek dziecięcy z Brennej.


O uroczystościach w Salmopolu napisał na Twiterze Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec.

 

 

Kościół w Szczyrku Salmopolu był budowany w latach 1991-1995 przez młodych ludzi z całego świata. Pierwszy kościół znajdował się w budynku parafialnym. Jednak był za mały i dlatego parafia zdecydowała się na budowę kościoła dla 120 osób. Koszty budowy były stosunkowo niewielkie, gdyż w budowę zaangażowali się wolontariusze. Młodzi ludzie , którzy przyjeżdżali do Salmopola pokrywali koszty swojego pobytu i bezpłatnie pracowali na rzecz parafii. Przywozili ze sobą też narzędzie do pracy, a potem podarowali je parafii.

Ks. Byrt podkreśla, że jest to "kościół wybudowany z łaski Boga. Parafia stara się, aby był on miejscem żywym dla chrześcijan, by Słowo Boże było cudownie zwiastowane, a Duch Święty mocno działał. To ważne, aby śpiewano w nim pieśni na chwałę Pana".
W ciągu tych 25 lat wygłoszono w kościele wiele kazań, widać było jak Bóg w Jezusie Chrystusie działa i zmienia ludzi. Kościół odwiedzało też wielu gości, chórów, turystów i grup przebywających w Beskidach. Przy kościele zostały zasadzone przez znane osoby z Polski i zagranicy drzewa w związku z jubileuszum 500-lecia Reformacji. Parafia znana jest z licznych inicjatyw lokalnych (rozdaje Biblie, piłki itp.).