english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Aktualny stan ekumenii

Międzynarodowa Konferencja Teologiczna w Kamieniu Śląskim

28.05.2016

28 maja w Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa: „Aktualny stan ekumenii” podczas której zaprezentowano „Encyklopedię ekumenizmu w Polsce (1964-2014)”.


Aktualny stan ekumenii

Konferencję zorganizował Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, a gościem honorowym spotkania był kardynał Walter Kasper, b. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce reprezentował bp Marian Niemiec, zwierzchnik diecezji katowickiej i zastępca Biskupa Kościoła.

Podczas konferencji na temat historii i współczesnej sytuacji ekumenizmu w Polsce i na świecie wypowiadali się bp Andrzej Czaja, ordynariusz opolski, kard. Walter Kasper oraz abp Alfons Nossol, arcybiskup-senior diecezji opolskiej.

Omawiając stan światowego dialogu ekumenicznego oraz perspektywy na przyszłość w kontekście 500-lecia Reformacji, kardynał Walter Kasper podkreślił, że rok jubileuszowy 2017 nie może być końcem ekumenicznych dążeń. Decydujące będzie to, co stanie się po tym czasie, jakie kroki zostaną podjęte – powiedział watykański hierarcha. Myślę że rok 2017 będzie czasem pogłębienia modlitwy o jedność chrześcijan, pracy nad Biblią i że od wewnątrz będziemy zrastali się ze sobą – dodał.

Słowa pozdrowienia przekazał biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Marian Niemiec, pełniący również funkcję przewodniczącego Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Rok 2017 ma pokazać jak wiele łączy katolików i ewangelików – zaapelował bp Niemiec. W imieniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego przemówił ks. mitrat Eustachy Strach, duszpasterz prawosławnych na Opolszczyźnie, proboszcz parafii prawosławnej w Kędzierzynie.

Szersza relacja z konferencji dostępna jest na stronie luter2017.pl

 

źródło: luter2017.pl