english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Bp Cieślar wybrany na drugą kadencję

Odbył się Synod wyborczy diecezji warszawskiej

12.09.2020

12 września 2020 r. Synod Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce dokonał podczas VII Sesji wyboru biskupa diecezjalnego. Na kolejną kadencję 2020-2030 na biskupa diecezji w drugiej turze głosowania ponownie został wybrany ks. Jan Cieślar, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Piotra i św. Pawła w Pabianicach.


Bp Cieślar wybrany na drugą kadencję

Obrady Synodu Diecezji Warszawskiej rozpoczęły się od nabożeństwa Słowa Bożego w Sali synodalnej Centrum Luterańskiego przy ul. Miodowej. Nabożeństwo prowadził ks. radca Wojciech Rudkowski z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Radomiu i Kielcach, a kazanie wygłosił Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec.

 

 

Już na początku nabożeństwa ks. Wojciech Rudkowski przekazał smutną informację o śmierci prof. dr. hab. Janusza T. Maciuszki, który zmarł niespodziewanie 11 września 2020 r.

Czytania liturgiczne podczas nabożeństwa przejęli świeccy członkowie Rady Diecezjalnej – Elżbieta Byrtek i kurator diecezji Karol Werner.

 

 

Kazanie na podstawie Ewangelii Łukasza 24 wygłosił bp Jerzy Samiec, który zwrócił uwagę, że bez względu na to, czy mamy przed oczyma perspektywę prazboru czy współczesnego Kościoła, obawy są właściwie podobne, nawet jeśli uwarunkowania są zgoła inne. - W mojej ocenie, niezależnie od tego czy przyglądamy się postaciom starotestamentowym, czy patrzymy na pierwszych chrześcijan, czy towarzyszymy współczesnemu człowiekowi, nie zauważymy wielkiej różnicy: zawsze mamy wątpliwości, boimy się, patrzymy w przyszłość i próbujemy racjonalnie ułożyć sobie życie. Jak więc naśladować Chrystusa tu i teraz? Jak być Jego świadkiem w roku 2020? Nie wiem, czy mam najlepszą receptę, ale myślę, że powinniśmy iść z ludźmi i słuchać, powinniśmy być w tym, czym żyją – nawet wtedy, gdy na pierwszy rzut oka nie zgadzamy się ze stawianymi twierdzeniami i tezami.

więcej o przebiegu Synodu na ewangelicy.pl

Informacja o wyborach na bik.luteranie.pl