Czwarty tom Rocznika Wiślańskiego
Promocja wiślańskiej inicjatywy wydawniczej
W sali Domu Zborowego wiślańska parafia wraz z Miejską Biblioteką Publicznąj im. J. Śniegonia 18 października br. zorganizowała promocję kolejnego, IV tomu "Rocznika Wiślańskiego".
Redaktorami kolejnych tomów są: Renata Czyż, Danuta Szczypka i Mariia Szlaur-Bujok - należące do Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Wiśle, która jest wydawcą rocznika w ramach prowadzonego Wydawnictwa Luteranin przy współpracy z Interfon Sp. z o.o. z Cieszyna.
Portal "Gazeta codzienna" zamieścił recenzję nowego tomu rocznika, która niechaj będzie zachętą do lektury "Rocznika Wiślańskiego". Czytamy w niej:
Po lekturze czwartego tomu "Rocznika Wiślańskiego" przychodzi do głowy tylko jedna refleksja: ten periodyk wydawany z dala od ośrodków akademickich pod względem poziomu dorównuje, a w niejednym przypadku nawet wyprzedza, naukowe czasopisma punktowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Obniżenie poziomu studiów w Polsce przyniosło za sobą także obniżenie poziomu czasopism naukowych. Wiele z nich, zwłaszcza wydawanych przez prywatne uczelnie, to, mówiąc wprost, makulatura, gdzie ze świecą szukać tekstów o jakiejś wartości naukowej. Mając taki punkt odniesienia, tym bardziej trzeba docenić wydawany od 2009 roku "Rocznik Wiślański".
Z dala od ośrodków akademickich udało się stworzyć czasopismo naukowe, które nie skończyło się na jednym numerze (jak to często bywa z ambitnymi przedsięwzięciami) i utrzymuje wysoki poziom. Nie mamy tutaj, nieraz spotykanego w regionalnych periodykach, różnego rodzaju kompilacji, przysłowiowego przelewania z pustego w próżne. Wręcz przeciwnie, każdy artykuł jest efektem rzetelnych badań i wnosi coś nowego do naszej wiedzy o przeszłości Wisły. To zasługa przede wszystkim redakcji, czyli Renaty Czyż, Danuty Szczypki i Marii Szlaur-Bujok, które są także autorkami większości tekstów opublikowanych w dotychczas wydanych "Rocznikach Wiślańskich".
Najnowszy, czwarty tom tego periodyku został podzielony na pięć części: Artykuły (5 tekstów), Sylwetki (3 teksty), Materiały (4 teksty) oraz Noty Wydawnicze. Słowem-kluczem dla wszystkich artykułów jest oczywiście Wisła. Najbardziej interesujący w czwartym tomie "Rocznika" to Podziemie antykomunistyczne na terenie Wisły w latach 1945-1949 Danuty Szczypki. "Działalność antykomunistyczna jaka miała miejsce na terenie Wisły, nie doczekała się dotąd bliższych badań. Podkreślić należy, że powyższy tekst nie wyczerpuje tematu, a jedynie go sygnalizuje. Ta złożona kwestia wymaga dalszych badań źródłowych, kwerend i studiów, mających na celu odkrycie i przypomnienie ludzi, którzy za swoje przekonania zapłacili wysoką cenę, czasem najwyższą - własnego życia" - pisze autorka.
Przeważają teksty stricte historyczne, jednak czwarty tom "Rocznika Wiślańskiego" otwiera artykuł Renaty Czyż Religijny wymiar krajobrazu Wisły. Studium religioznawczo-antropologiczne.
Czasopism naukowych zwykle nie pochłania się z wypiekami na twarzy, bo taka jest ich specyfika - ale jeżeli ktoś szuka wartościowej lektury na temat przeszłości Wisły, przynoszącej nowe informacje, a zarazem pozbawionej pseudonaukowego bełkotu, to powinien sięgnąć po najnowszy "Rocznik Wiślański".
www. gazetacodzienna.pl
Wydarzenia parafialne
-
21
12.20 -
10
12.20 -
08
12.20 -
05
12.20 -
23
11.20 -
18
11.20 -
05
11.20 -
05
11.20 -
04
11.20 -
12
10.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń