english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Dary dla 4.023 dzieci

Prezent pod Choinkę 2013

08.12.2013

Trzynasta edycja akcji charytatywnej Centrum Misji i Ewangelizacji „Prezent pod choinkę” zakończona! Składamy gorące podziękowania Wszystkim, którzy zechcieli się do niej przyłączyć i przygotować prezenty dla dzieci z Białorusi, Ukrainy i Rumunii.


Dary dla 4.023 dzieci

– Wybraliśmy te kraje ze względu na ich sytuację ekonomiczną. Naszymi partnerami są tam parafie ewangelickie. W wypadku Rumunii to w większości wiejskie parafie, położone na dość biednych terenach, gdzie duża część ludzi utrzymuje się z rolnictwa – mówi Paweł Gumpert, zastępca dyrektora Centrum Misji i Ewangelizacji.

Dzięki lokalnym koordynatorom w całej Polsce, prezenty powstawały w szkołach, parafiach, a przede wszystkim wśród osób prywatnych. Pięknym gestem była decyzja trzech par nowożeńców, które poprosiły swoich gości weselnych, aby zamiast kwiatów przynieśli artykuły szkolne i zabawki na akcję "Prezent pod choinkę". Zostały one dołożone do wielu paczek.
 
Wspaniałe dary – własnoręcznie zrobione szaliki, swetry, czapki, kamizelki i skarpety przekazały panie z Goleszowa, Bażanowic, Wisły i Ustronia Polany. Ogromną pomoc otrzymaliśmy od dwóch pań, które przywiozły kilkaset kartonowych pudełek już oklejonych dekoracyjnym papierem, gotowych do umieszczenia w nich prezentów. Pojawili się również tacy ofiarodawcy, którzy przynieśli wybrane artykuły szkolne czy higieniczne w ilościach hurtowych, tak by dokładać je (na przykład, zeszyty, mydła, pasty, słodycze) do innych prezentów. Niezwykła okazała się jedna z rodzin w Cieszynie, której członkowie przygotowali 17 paczek, a babcia wraz z wnuczkami wzięła udział w ostatecznym sprawdzaniu i pakowaniu prezentów do transportu za granicę. To zajęcie, związane z przywożeniem paczek z całego kraju do Dzięgielowa, ich przejrzeniem i pakowaniem do kartonów zbiorczych, wymagało pracy wolontariuszy.

Paczki, które wysłaliśmy do Rumunii i Białorusi trafią do konkretnych dzieci, ponieważ od koordynatorów z tych krajów otrzymaliśmy szczegółowe zamówienia. Tysiąc paczek przekazanych na Białoruś zostanie rozdzielonych pomiędzy dzieci z parafii w Grodnie oraz w pobliskich miejscowościach, również w domach dziecka i w polskiej szkole. 2.669 paczek, które pojechały z Dzięgielowa do Rumunii trafi do dzieci z Brasov i Cismadie, Tatrang pod Brasov, Purkerecz i Zajzon, Halmagy, Oltszakadat, Sepsiszentgyorgy wychowujących się w rodzinach, ale również w domach dziecka oraz do dzieci ze świetlicy środowiskowej Arka Noego i do dzieci – podopiecznych streetworkerów w Lasi.  Na Ukrainę, ze względu na zaostrzone przepisy celne, trafią pieniądze przekazane na paczki wirtualne (w sumie 354 prezenty). 
 
– W tym roku udało się przygotować 4.023 prezenty. Wiem, że każdy prezent wywoła uśmiech na twarzach dzieci, a o to chodzi. Jestem także przekonana, że wiele polskich rodzin mogło doświadczyć sensu hasła akcji: Więcej szczęścia jest w dawaniu niż w braniu. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, by prezenty mogły powstać, ale także by mogły zostać wysłane za granicę – komentuje koordynatorka akcji, Mariola Fenger.
 
Zapraszamy do działania za rok, już od września!