Dzień drugi spotkania we Wrocławiu
Sobota na Spotkaniu Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej w Wrocławiu
07.07.2014
Sobota (5.07) była drugim dniem Spotkania Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej w Wrocławiu.
Drugi dzień rozpoczął się godzinami biblijnymi prowadzonymi w kilku językach: słowackim, czeskim, węgierskim, niemieckim, ukraińskim i polskim. Podczas studium biblijnego prowadzonego przez ks. Adriana Korczago, uczestnicy mogli zobaczyć scenkę „Jezus przed Piłatem” w wykonaniu studentów ChAT oraz filmowe wypowiedzi na temat hasła spotkania „Być wolnym w Chrystusie”. Zaczerpnięte z Listu do Galacjan, wiązało się też ono z 25 latami społeczno-politycznej wolności po upadku komunizmu w naszej części Europy.
Następnie przez cały dzień w Hali Stulecia odbywały się bloki seminariów, warsztatów, forów i paneli dyskusyjnych.
Główny wykład na temat roli Kościołów w procesie integracji europejskiej wygłosił prof. Jerzy Buzek: „Już 500 lat temu zostały zdefiniowane zasady społeczeństwa obywatelskiego” – powiedział eurodeputowany – zaznaczając, że demokratyczne formy władzy i zarządzania – niemożliwe do realizacji w krajach komunistycznych – zachowały się w strukturach Kościołów ewangelickich. Ponadto dyskutowano o roli Kościołów w odzyskaniu wolności oraz o szansach i zagrożeniach, jakie daje życie w wolnym społeczeństwie. Powracającym wątkiem rozmów były dziedzictwo i przyszłe obchody 500 lat Reformacji.
Modlitwy, pieśni, i teksty biblijne w kilku językach rozbrzmiewały podczas nabożeństwa głównego. W kilku językach odbyła się też liturgia spowiednio-komunijna. Kazanie wygłosił biskup Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego Jerzy Samiec, który zwrócił uwagę, jak ważne dla wolności, pokoju i porozumienia w świecie są spotkanie i rozmowa. Przypomniał, że gdy Mojżesz rozmawiał z Bogiem, lud izraelski niecierpliwił się i odwracał się od Pana. „Wróćmy do modlitwy do Jezusa, uczyńmy go Panem, któremu powierzymy nasze losy. Modlitwa i powrót do Boga to nasza odpowiedzialność i najlepsze, co możemy dać naszym narodom i ojczyznom” – mówił kaznodzieja.
W trakcie spotkania odbył się Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej (OZME), dla której przygotowano specjalny program, wypełniony koncertami, teatralnymi scenkami, śpiewem, rozmowami i sportowymi zawodami. „Zapraszam was na niezwykłe przeżycia przybliżające do sensu wolności w Chrystusie” – zwrócił się do młodzieży ks. Grzegorz Giemza.
Prowadzone były też zajęcia dla dzieci. Dorośli mogli uczestniczyć w warsztatach artystycznych. Przez dwa dni trwały Targi Możliwości, na których Kościoły, organizacje i stowarzyszenia chrześcijańskie prezentowały swoją działalność. Wieczorem w staromiejskich kościołach różnych wyznań oraz w hali miały miejsce koncerty chórów i zespołów.
tekst i zdjjęcia: Zwiastun Ewangelicki
zobacz również:
Wiadomości z Polski
-
21
12.20 -
20
12.20 -
18
12.20 -
16
12.20 -
14
12.20 -
29
11.20 -
10
12.20 -
07
12.20 -
30
11.20 -
28
11.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń