english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ekologiczne Lato w Lubieni

Ogólnopolski obóz dla dzieci

08.08.2013

W dniach 13-23.07.2013 r. w Domu Gościnnym w Lubieni odbył się obóz ekologiczny dla dzieci z naszego Kościoła.


Ekologiczne Lato w Lubieni

W kolonii udział wzięło 18-cioro dzieci, głównie z południowej Polski - z Gliwic, Zabrza, Chorzowa, Cieszyna, Wisły Jawornika i Bielska-Białej. Podczas wypoczynku dzieci przypominały sobie zagadnienia związane z ekologią jak również poznawały program pt. "Pan Bóg też jest ekologiem". Uczestnicy obozu mieli również okazję od jazd konnych oraz wycieczki wozem, zwiedzały Izbę Leśną w Kup, gdzie zostały uwrażliwione na troskę o przyrodę i zwierzęta.

 

Dzieci odwiedziły gospodarstwo rolne, w którym miały szansę zobaczyć z bliska krowę, byki, świnie, kury i inne domowe zwierzęta oraz sprzęt używany w rolnictwie. O dziwo, dla wielu była to jedna z ciekawszych atrakcji, ponieważ, jak się okazało, 10-tka z 18-ciorga dzieci, pierwszy raz w życiu widziała na żywo świnię, a kilkoro miało również pierwszą sposobność do zobaczenia z bliska krowy i kur.

 

Obozowicze zwiedzili także prywatne skanseny Maszyn Rolniczych oraz Muzeum Kołodziejstwa. Do kilku z tych atrakcji dzieciaki dojechały rowerami. Podczas obozu odbyły się także dwie wycieczki autokarowe. Pierwszą z nich był wyjazd do Brzegu na "Piknik na Florydzie" na największą na Opolszczyźnie półkolonię, organizowaną przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie oraz Jednostkę Wojskową w Brzegu, gdzie brali udział w zajęciach na poligonie (nauka pierwszej pomocy, pokazy szkolenia psów ratowników, pokazy strażackie i policyjne, jazda amfibią, pływanie łodziami wojskowymi, zwiedzanie czołgu oraz innych pojazdów wojskowych, strzelanie z łuku, zawody sportowe, a na obiad wojskowa grochówka), zwiedzali Zamek Piastów Śląskich oraz korzystali z krytej pływalni. Na zakończenie pikniku dzieci pojechały do Łosiowa, gdzie odbył się koncert zespołu clownów dla dzieci, połączony z dyskoteką oraz słodki poczęstunek.

 

Drugą wycieczką był wyjazd do Polskiej Nowej Wsi (miejscowości pod Opolem), gdzie corocznie odbywa się największy w Polsce Zlot Tuningowanych Samochodów Ciężarowych oraz Motocykli. Uczestnicy mogli obejrzeć tam niesamowite arcydzieła miłośników ciężarówek, wejść do nich do środka i zobaczyć, jak fantazyjnie urządzony może być tir. Było również wesołe miasteczko, mała gastronomia i mnóstwo okazji do wydania kieszonkowego. Na zakończenie obozu organizatorzy przygotowali wspólny piknik dla dzieci i ich rodziców przy ognisku, podczas którego podsumowano obóz i rozdano nagrody.

 

Dzieci wypoczywały w Stobrawskim Parku Krajobrazowym przez 10 dni, a podczas ich pobytu parafia prowadziła również półkolonię "Ekologiczne lato w Lubieni" dla dzieci ze wsi i gminy. Dzięki połączeniu tych dwóch form, dzieci miały okazję poznać więcej nowych kolegów i koleżanek, zaprzyjaźnić się z "tubylcami" oraz pojechać na dodatkową wycieczkę, którą współfinansowała Gmina Popielów. Parafia natomiast mogła po raz pierwszy otworzyć się na działalność lokalną i dać szansę mieszkańcom na poznanie bliżej ewangelickiej społeczności, działań oraz samego domu, który wiele lat stał zamknięty i niedostępny dla mieszkańców.

 

Po zakończeniu i podsumowaniu tego przedsięwzięcia możemy powiedzieć, że była to dobra inicjatywa zarówno dla obozowiczów, jak i dla społeczności lokalnej.

 

Obozowicze chętnie przyjęli do swojego grona młodych Lubienian, którzy, choć niewielką grupą, chętnie korzystali z zaproszenia. Otwartość ze strony ewangelickiej zaowocowała również otwartością miejscowego leśniczego, który pomógł zorganizować nieodpłatne zwiedzanie Izby Leśnej w Kup oraz dojazd do niej prywatnymi samochodami mieszkańców Lubieni. Tubylcy natomiast z dużym zainteresowaniem podeszli do ożywienia posesji wokół kościoła ewangelickiego. Często przychodzili zaciekawieni na podwórko, zagadywali w sklepie i podsuwali nowe pomysły wycieczek i atrakcji.

 

Mamy nadzieję, że tegoroczny obóz był początkiem długiej historii i tradycji, która właśnie zaczęła się pisać.

  

Zdjęcia z obozu: Galeria