english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Konfirmacja: co ona oznacza

Zachęta do przemyśleń w nowym Zwiastunie Ewangelickim 11/2016

13.06.2016

O tym, co Biblia mówi na temat spożywania alkoholu, pisze w artykule Pić albo nie pić Iwona HoleksaWystępujące w Nowym Testamencie greckie słowo „oinos” miało w starożytności wiele znaczeń (…) wino błogosławione przez Boga i stosowane jako codzienny napój Żydów (w związku z problemami z wodą), wcale nie musiało być napojem alkoholowym. (…) Czy wino, które Jezus uczynił w trakcie cudu w Kanie i którego użył ustanawiając Wieczerzę Pańską było napojem alkoholowym?


Konfirmacja: co ona oznacza

Wiąże się to m.in. z konfirmantami, którzy w uroczystym dniu po raz pierwszy przystępują też do Wieczerzy Pańskiej. Jak zawsze o tej porze roku w  dwutygodniku rozpoczęto cykliczna publikację zdjęć tegorocznych konfirmantów. O tym ważnym wydarzeniu i jego duchowych oraz praktycznych konsekwencjach pisze Bronisław Sztuchlik. Natomiast Modlitwy dla konfirmandów i młodzieży – cenną dla całej rodziny pamiątkę konfirmacji z 1926 roku – opisuje Magdalena Legendź.

 

W tym numerze ostatnia już prezentacja laureata Nagrody im. ks. Leopolda Otto – Komitetu Ochrony Pamiątek – Społecznego Instytutu Historycznego działającego w parafii Świętej Trójcy w Warszawie. Chodzi w naszej pracy o to, żeby z archiwaliów wyczytać to, co dla naszych dziejów jest ważne – mówiła podczas uroczystości reprezentująca go Alina Eleonora Janowska.

 

Wiele interesujących, nieznanych szerzej szczegółów na temat ewangelickiego dziedzictwa przynosi relacja z Nocy Muzeów, w której uczestniczą także ewangelickie parafie w wielu miejscach kraju, otwierając swoje kościoły, cmentarze oraz archiwa. Ponadto stali felietoniści: ks. Jan Badura, Henryk Dominik, ks. Marek Jerzy Uglorz oraz Bogdan Zeler.

 

Zachęcamy do lektury i przypominamy o prenumeracie na  II półrocze 2016 roku – tradycyjnej oraz w formacie pdf. CENA prenumeraty za pośrednictwem parafii  pozostaje BEZ ZMIAN. Przypominamy, żew parafiach „Zwiastun Ewangelicki” można zaprenumerować od dowolnego miesiąca do końca 2016 r. Szczegóły na stronie 3. w wydaniu papierowym oraz na www.zwiastun.pl w zakładce ZE 2016.