Kościół, Biblia, zaangażowanie publiczne
Trzy dokumenty studyjne ŚFL w języku polskim
Z okazji 500 lat reformacji Kościół Ewangelicko-Augsburski oraz Komitet Krajowy Światowej Federacji Luterańskiej wydały trzy dokumenty studyjne ŚFL w języku polskim poświęcone eklezjologii (nauka o Kościele), luterańskiej hermeneutyce biblijnej (sztuce rozumienia i interpretowania Pisma Świętego) oraz obecności i powołania Kościoła w życiu publicznym.
Trzy dokumenty ŚFL dostępne są nieodpłatnie w języku polskim wraz z szerszym komentarzem dr. Jerzego Sojki (Komitet Krajowy/Katedra Teologii Systematycznej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie), odpowiadającego za redakcję merytoryczną tekstów.
– Jubileusz roku 2017 stał się impulsem, by ŚFL podjęła prace studyjne nad trzema zasadniczymi zagadnieniami: samorozumieniem Federacji w kategoriach wspólnoty Kościołów, hermeneutyką biblijną oraz zaangażowaniem Kościoła w przestrzeni publicznej. Te trzy tematy stały się przedmiotem programów studyjnych prowadzonych w latach poprzedzających rok 2017. Powstałe w nich dokumenty studyjne zatytułowane odpowiednio: „Samorozumienie luterańskiej Wspólnoty Kościołów”, „«Na początku było Słowo» (J 1,1). Biblia w życiu luterańskiej wspólnoty” i „Kościół w przestrzeni publicznej” stanowią punkt wyjścia do krytycznej autorefleksji członków Federacji nad ich tożsamością i aktualnym zaangażowaniem zarówno w kontekście obchodów roku 2017, jak i po nim, wpisując się trwale w dorobek refleksji ŚFL w trzech wymienionych tematach – pisze dr Sojka.
Zbiór trzech pism opatrzony jest również przedmową Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, ks. Jerzego Samca. Biskup Kościoła zwrócił uwagę na historyczną i egzystencjalną potrzebę poszukiwania odpowiedzi na wyzwania współczesności. Zwierzchnik polskich luteran przyznał, że nie zawsze poszukiwania przynosiły pożądane owoce i Kościół nie zawsze potrafił stanąć na wysokości zadania – czasem milcząc, a czasem mówiąc za dużo.
Według bp. Samca zmaganie się z prawdą Ewangelii jest ewangelickim charyzmatem, postawą wpisaną w luterański rodowód. – Fundamentem Reformacji i Kościoła jest Chrystus (por. 1 Kor 3,11) – wszystko inne jest jedynie przypisami, jednak i one są przydatne, a czasem nawet konieczne. Owe przypisy wymusza życie, nasze funkcjonowanie w tym świecie i służba dla bliźnich. Dlatego tak ważna jest czujność, wrażliwość i zrozumienie mechanizmów zachodzących w Kościele i świecie. Jako pielgrzymująca wspólnota wiary zakorzeniona w biblijnym orędziu o usprawiedliwieniu grzesznika z łaski przez wiarę w Jezusa Chrystusa, przez Chrzest jesteśmy wezwani i powołani do poszukiwania odpowiedzi na stare i nowe pytania, również o nasze samozrozumienie, o to, jak postrzegamy istotę Kościoła i jego powołanie, co dziś oznaczają reformacyjne zasady, które nie są danymi raz na zawsze pomnikami historii, a zobowiązaniem na teraźniejszość i przyszłość – napisał bp Samiec.
Więcej: LUTER2017.PL
Wiadomości z Polski
-
21
12.20 -
20
12.20 -
18
12.20 -
16
12.20 -
14
12.20 -
29
11.20 -
10
12.20 -
07
12.20 -
30
11.20 -
28
11.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń