english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ks. Martin Junge w Pałacu Prezydenckim

Wizyta sekretarza generalnego Światowej Federacji Luterańskiej

07.07.2014

Filozofia Prezydenta w naszym kraju to życzliwy rozdział Kościoła i Państwa, także w przypadku Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – tymi słowami szef Kancelarii Prezydenta – minister Jacek Michałowski rozpoczął dzisiejsze (7.07.2014) spotkanie z generalnym sekretarzem Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) – ks. Martinem Junge.


Ks. Martin Junge w Pałacu Prezydenckim

Minister Michałowski zaznaczył w trakcie rozmowy, że aktualnie Polacy obchodzą rocznicę odzyskania wolności, która związana jest także z odzyskaniem wolności przez Kościoły. Dziękuję biskupowi Samcowi (Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP) za wkład w wydarzenia 25-lecia. Dobrym przykładem tego wkładu jest nasz były premier – prof. Jerzy Buzek – powiedział szef Kancelarii Prezydenta. Wyraził też ubolewanie, że obecnie na Ukrainie następuje wycofywanie się z osiągnięć  uzyskanej w tym samym czasie wolności. Podkreślił, że dziś Polska ma wspaniałe stosunki z Niemcami i Ukrainą. Jego życzeniem jest, aby podobne relacje stały się doświadczeniem łączącym Ukrainę i Rosję.

 

To moja pierwsza wizyta w Waszym kraju i jednocześnie zaszczyt, że mogłem uczestniczyć w Ogólnopolskiej Konferencji Duchownych i Spotkaniu Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej w Wrocławiu. Te wydarzenia zorganizował mały, luterański Kościół. Istnieją małe Kościoły mające jednak silną prezencję, do takich zaliczam Kościół Ewangelicko-Augsburski – powiedział z kolei ks. Junge.

 

Odniósł się też do słów ministra Michałowskiego zaznaczając, że wolność niesie ze sobą wyzwania, takie jak choćby równe traktowanie różnych denominacji wyznaniowych. Rolą Państwa jest bycie dla wszystkich, bez czynienia różnic. Dziękuję za takie traktowanie luteran – mówił sekretarz generalny. Nawiązał też do obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji mówiąc, że nie chodzi o to, by utknąć w historii, ale o to, jaki dzisiaj może być nasz wkład w nią. Przykładem takiego zaangażowania jest choćby wspomniane spotkanie w Wrocławiu, wszystko bowiem zaczęło się od pierwszego wydarzenia tego typu w 1991 r. w Zgorzelcu.

 

Ks. Junge nawiązał też do rocznicy uzyskania wolności dzieląc się swoim doświadczeniem – W Wrocławiu opowiadałem o wolności w kontekście mojego kraju – Chile. Także tam żyliśmy w systemie totalitarnym i 25 lat temu uzyskaliśmy wolność. To zaskakujące jak podobne są nasze doświadczenia. To wpisuje się świetnie w misję ŚFL -  sprawianie, by ludzie się spotykali ponad podziałami narodowymi. Szczególną rolę odgrywają tu Kościoły, które są ponad polityką. To z pewnością zadanie na kolejnych 25 lat. Ksiądz Junge odniósł się także do tematu relacji katolicko-luterańskich – Czas konfliktu się skończył, chodzi o to, abyśmy wspólnie pracowali dla ludzkości. Dziękuję biskupowi Samcowi, że podjął się trudu przetłumaczenia watykańsko-luterańskiego dokumentu ekumenicznego - Od konfliktu do komunii. Wiem, że tekst otrzymali wszyscy rzymskokatoliccy biskupi w Polsce. Opisuje on wspólne, historyczne i przede wszystkim aktualne rozumienie Reformacji.

 

Na koniec rozmowy ks. Junge przypomniał też swoje pierwsze spotkanie z obecnym papieżem – Franciszek nie spodziewał się, że luteranin będzie rozmawiał z nim po hiszpańsku. Także ja nigdy nie myślałem, że jakikolwiek papież będzie mówił w tym języku.

 

Minister Michałowski i ks. Junge rozmawiali także o możliwości zorganizowania w Polsce Generalnego Zgromadzenia ŚFL w  2023 r.

 

Światowa Federacja Luterańska to organizacja skupiająca 144 luterańskie Kościoły członkowskie o charakterze lokalnym, krajowym. Jest organizacją globalną reprezentującą 72 miliony luteran na świecie. Siedzibą  ŚFL jest Genewa. Zwierzchnikiem honorowym jest prezydent Federacji – bp Munib Younan z Izraela.

 

ks. Wojciech Pracki

zdjęcia: Kancelaria Prezydenta RP