Metamorfozy czyli OZME 2013
45. Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej
„Czy gdy zmienię fryzurę albo sposób ubierania się, będę lepszym człowiekiem?” – pytali prowadzący podczas rozpoczęcia 45. Ogólnopolskiego Zjazdu Młodzieży Ewangelickiej 27 września br. Nad hasłem zjazdu „Metamofozy” młodzi ludzie, którzy przyjechali do Bielska-Białej ze wszystkich diecezji, zastanawiali się do niedzieli 29 września.
Pierwszego wieczoru, oprócz przygotowanego przez samą młodzież w formie rozśpiewanego, momentami zabawnego, ale też stawiającego ważne pytania widowiska, odbyło się kilka koncertów oraz projekcje filmowe.
Filmy traktowały o zmianach możliwych dzięki przyjaźni i zaufaniu. W muzycznych stylach – od jazzu przez piosenkę autorską po hip-hop – można było wybierać. Młodzież wysłuchała też świadectwa złożonego przez rapera Bęsia, który po tym, jak Jezus odmienił jego serce i życie, postanowił wskazywać na Niego poprzez muzykę i teksty. „Jezus jest królem, Jezus jest królem, jeśli go reprezentujesz – podnieś łapy w górę” – skandował muzyk, a zgromadzeni w pobliżu sceny słuchacze wraz z nim powtarzała refren.
Drugiego dnia zjazdu młodzież spotkała się w auli, by wspólnie przywitać nowy dzień. Młodzi ludzie śpiewali oraz wysłuchali opowieści rówieśniczki Oli i ks. Łukasza Stachelka z parafii ewangelickiej w Goleszowie o metamorfozach, jakie zaszły w ich życiu.
Organizatorzy przygotowali rozmaite warsztaty, seminaria, koncerty oraz spotkania z interesującymi ludźmi. Młodzi ewangelicy mogli uczestniczyć w seminariach, m.in.: Marcina Podżorskiego o tym, dlaczego czasami warto zrezygnować z wolności, Tymoteusza Bujoka o Bożych metamorfozach w życiu młodych osób oraz Jerzego Sojki o postaciach, które zmieniły Kościół. Ks. Sławomir S. Sikora mówił o metamorfozach związanych z przeżywaniem miłości zarówno do ludzi, jak i do Boga.
Dzięki warsztatom: plastycznym, improwizacji kabaretowych, makijażu, robotyki, modern jazzu uczestnicy zjazdu mogli poćwiczyć nowe umiejętności lub rozwinąć swoje zainteresowania. Lidia Czyż opowiadała o swojej najnowszej książce „Mocniejsza niż śmierć”, a medalista Igrzysk Paraolimpijskich Janusz Rokicki podzielił się swoimi wspomnieniami. Młodzież podzielona na grupy zwiedzała miasto z przewodnikiem lub Studio Filmów Rysunkowych. Wieczorem na miejskim rynku zagrały: zespół Aslan z Bielska-Białej oraz Zespół CME.
Podczas niedzielnego nabożeństwa w kościele Zbawiciela ks. Grzegorz Giemza, ogólnopolski duszpasterz młodzieży, w trakcie kazania przestrzegał, żeby nie oczekiwać, że zmiany doprowadzą nas do doskonałości. Jednak „Kościół musi się zmieniać, bo zmienia się świat i człowiek. Niezmienny jest Bóg i niezmienne jest przesłanie o Jego miłości” – mówił. Młodzież licznie przystąpiła do Komunii Świętej. Muzyczną oprawę liturgii zapewnił Zespół CME. Podczas nabożeństwa wręczono też dyplomy uczestnikom i zwycięzcom turnieju piłki nożnej, który rozgrywano w sobotę.
Po nabożeństwie w pobliżu kościoła zasadzono drzewo – czeremchę – takie samo, jakie młodzież z Polski zasadziła niedawno w Wittenberdze w Ogrodzie Reformacji w związku ze zbliżającą się 500. rocznicą początków odnowy Kościoła. Drzewo symbolizuje z jednej strony jedność luteran na świecie, z drugiej, jest symbolem zmian, bo począwszy od nasionka nieustannie się rozwija i zmienia.
Tekst oraz zdjęcia: Zwiastun Ewangelicki
Wiadomości z Polski
-
21
12.20 -
20
12.20 -
18
12.20 -
16
12.20 -
14
12.20 -
29
11.20 -
10
12.20 -
07
12.20 -
30
11.20 -
28
11.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń