english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie 2012

Powstał Ogród Ciszy i Medytacji.

29.06.2012

Tegoroczne Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie w Szczecinie miały szczególny charakter. Podczas ekumenicznego nabożeństwa polsko-niemieckiego otworzony został „Ogród Ciszy i Medytacji im. ks. Dietricha Bonhoeffera” w miejscu pamięci, gdzie duchowny prowadził Seminarium Kaznodziejskie w Finkenwalde (Szczecin Zdroje).


Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie 2012

Dni rozpoczęły się w piątek 08 czerwca wieczorną modlitwą polsko-niemiecką w ewangelickim kościele Świętej Trójcy. W sobotę rano grupa Polaków i Niemców zebrała się w Szczecinie Zdrojach w miejscu, gdzie w latach 1935 – 1937 funkcjonowało Seminarium Kaznodziejskie prowadzone przez ks. Dietricha Bonhoeffera w ramach opozycji Kościoła Wyznającego wobec nazizmu.

W czasie modlitwy ekumenicznej kazanie wygłosił bp Ryszard Bogusz (zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej). Obecni byli również: ks. Ryszard Szymanik z Parafii Rzymskokatolickiej w Szczecinie Zdrojach, ks. Michael Watzlawik z ewangelickiej parafii w Hamburgu, pastor Stefan Archutowski z Kościoła Zielonoświątkowego oraz ks. Sławomir Janusz Sikora ze Szczecina. Oprawę muzyczną zapewnił chór puzonistów z Eberswalde, natomiast zespół instrumentalno – wokalny „Pomerania Ensamble” ze Szczecina wykonał repertuar ewangelickiego organisty i kompozytora Carla Loewego, który przez długi czas swojego życia był związany ze Szczecinem.

Po nabożeństwie dokonano oficjalnego otwarcia „Ogrodu Ciszy i Medytacji im. ks. Dietricha Bonhoeffera”. Przedstawiciele Stowarzyszenia Bonhoefferowskiego Lechosław Czernik i Alfred Smolczyński i Cornelia Herz (z Hamburga), Andrzej Wyka – dyrektor Technikum Ogrodniczego w Szczecinie Zdrojach oraz Aleksandra Szłapacka z firmy ogrodniczej, która wykonała Ogród, posadzili drzewo, które jest symbolem zwycięstwa walki z nazizmem oraz przetrwania żywych, w duchu pokoju i wzajemnego zaufania między narodami, idei ks. Dietricha Bonhoeffera. Odsłonięta została również tablica informacyjna.

W Ogrodzie są jeszcze inne symbole: wyschnięte drzewo (zamarcie życia duchowego w tym miejscu po zamknięciu Seminarium przez Gestapo w 1937 r.), kamienny stół (wspólnota tworzona w Finkenwalde), zielony krzyż (chrystocentryzm teologii ewangelickiej) oraz liczne cytaty Bonhoeffera w języku polskim, niemieckim i angielskim. Ogród ma służyć mieszkańcom Szczecina, uczniom lokalnych szkół, turystom i entuzjastom Bonhoeffera z kraju i zagranicy.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Międzynarodowym Centrum Studiów i Spotkań im. D. Bonhoeffera w Szczecinie. Ks. Michael Watzlawik z Hamburga wygłosił referat na temat odpowiedzialności Bonhoeffera za życie polityczne, natomiast ks. dr Dariusz Chwastek z Lublina przybliżył słuchaczom znaczenie Seminarium Kaznodziejskiego w Finkenwalde.

Po dyskusji uczestnicy konferencji popłynęli w rejs żaglowcem „Kapitan Borchardt”, który przypłynął do Szczecina w ramach Dni Morza. Wieczorem w kościele Świętej Trójcy odbył się koncert wirtuoza gitarowego Jana Oberbeka z Krakowa.

Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie zakończyły się w niedzielę nabożeństwem polsko-niemieckim, w którym brała udział również ponad 50-osobowa grupa entuzjastów Bonhoeffera z Holandii, która dołączyła do obchodów w sobotę wieczorem. W niedzielne popołudnie odbyło się również nabożeństwo ekumeniczne.

Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Szczecin oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej wszystkie spotkania odbywały się w języku polskim i niemieckim. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Szczecinie wyda również, podobnie jak w ubiegłym roku, dwujęzyczne materiały pokonferencyjne.