english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nabożeństwo i ekumenia

Dwa tematy nowego Zwiastuna Ewangelickiego

07.02.2015

Dwa tematy wiodą prym w „Zwiastunie Ewangelickim” 3/2015: ekumenia i nabożeństwo.


Nabożeństwo i ekumenia

Relacje z nabożeństw i spotkań Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, obchodzonego pod koniec stycznia w całym kraju pokazują, że wciąż w tej sferze zdarza się coś nowego, a z kolei ugruntowane tradycje wcale się nie nudzą. Krytycyzm wobec ekumenicznego ruchu jest niezbędny, ale krytykanctwo oddala od siebie chrześcijan zamiast ich przybliżać – tak można podsumować teksty, w których  interesujące spojrzenie na ekumenię prezentują ks. Paweł Hause ks. Piotr Gaś. W prawdziwym ekumenizmie, jak można przeczytać w kazaniu bpa Mariana Niemca, wygłoszonym w opolskim rzymskokatolickim kościele katedralnym, nie chodzi o doprowadzenie do zmiany przekonań partnera, ale o uznanie własnych ograniczeń i uczenie się tego, co inne.

 

Ponadto relacja Michała Karskiego z podpisania przez Kościoły w Polsce apelu w sprawie poszanowania niedzieli, co było ważnym wydarzeniem tegorocznego ekumenicznego tygodnia, oraz tekst tego dokumentu.

 

Ewangelickie nabożeństwo zostało opisane w tym numerze z kilku stron. Jerzy Sojka w rubryce 500 lat Reformacji w artykule Reforma nabożeństwa wyjaśnia, jak w tamtych czasach przebiegała odnowa liturgii, aby w efekcie sensem nabożeństwa była konfrontacja ze Słowem Bożym w kazaniu i sakramentach. Nawiązuje do tego Joanna Korczago, która w rubryce Rok kultury ewangelickiej pisze o roli muzyki i śpiewu w nabożeństwie. O co w tym chodzi, o ożywienie nabożeństwa, czy pełniejsze oddanie chwały Bogu? – pisze ks. Paweł Hause, zastanawiając się, jaki będzie w parafiach odbiór uchwalonych w ubiegłym roku zmian w kościelnych przepisach, a zmierzających do zwiększenia udziału osób świeckich w liturgii nabożeństwa. 

 

Zapraszamy do lektury i prenumeraty – tradycyjnej i w formacie pdf.  Cena prenumeraty rocznej i półrocznej na rok 2015 pozostaje  taka sama. Przypominamy, że „Zwiastun Ewangelicki” można nadal zaprenumerować w parafiach: od dowolnego miesiąca do końca 2015 r. Szczegóły na www.zwiastun.pl w zakładce ZE 2015.