english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nabożeństwo pamięci bpa Burschego

Uroczystości w kościele Świętej Trójcy w Warszawie

25.11.2018

W sobotę 24 listopada 2018 r. odbyło się w kościele Świętej Trójcy w Warszawie nabożeństwo pamięci ks. biskupa Juliusza Burschego. 


Nabożeństwo pamięci bpa Burschego

Podczas nabożeństwa słowa pozdrowienia od zwierzchnika Ewangelickiego Kościoła Berlina, Brandenburgii i śląskich Łużyc Górnych, bpa Markus Dröge odczytali ks. dr Bernd Krebs i ks. Marion Gardei.

Bp Dröge podkreślił, że "kiedy 28 lutego 1942 r. SS umieszczała urnę zawierającą szczątki Juliusza Burschego na cmentarzu komunalnym w Berlinie-Reinickendorf, wszystkie ślady miały zostać usunięte. Narodowi socjaliści chcieli zniszczyć nie tylko dzieło jego życia, nie mogły się zachować nawet miejsce czy przestrzeń na pamięć po nim. Wniosek rodziny o przekazanie prochów zmarłego został zdecydowanie odrzucony. Odmówiono podania informacji o miejscu pochówku. Wstydzimy się, że nasz Kościół nie sprzeciwiał się wówczas tej haniebnej działalności". 

Zwierzchnik Ewangelickiego Kościoła Berlina, Brandenburgii i śląskich Łużyc Górnych zauważył również, że "wtedy nikt nie towarzyszył biskupowi Burschemu w drodze do grobu. Dzisiaj polscy i niemieccy chrześcijanie wspólnie pójdą do jego grobu na cmentarzu ewangelickim i tam uczczą biskupa, którego celem było stworzenie silnego kościoła ewangelickiego, kościoła jednoczącego Polaków i Niemców".

Tekst pozdrowienia

Wybrzmiały także fragmenty wypowiedzi bpa Juliusza Burschego.
 
1. Fragment z Mowy na 150-lecie kościoła naszego w Warszawie, wygłoszona w obecności Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w kościele ewangelicko-augsburskim w Warszawie dnia 8 maja 1932 roku (s. 5-7)

2. Z kazania na ogólnokrajowym Zjeździe Polaków-ewangelików w Warszawie, 26 lutego 1939: tekst opublikowany w Strażnicy Ewangelicznej nr 6 (135), rok 7 s. 70: Ale i o ewangelicyźmie polskim w Polsce możemy powiedzieć: „nieznany, a jednak znany; umierający, a oto żyje”  

3. Wyjątki z zachowanych listów śp. Biskupa Juliusza Burschego pisanych z celi więzienia w obozie koncentracyjnym Oranienburg do rodziny, opublikowane w Strażnicy Ewangelicznej nr 6 (135), rok 7 s. 65

Kazanie wygłosił zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, bp Jerzy Samiec. Przypomniał postać bpa Juliusza Burschego oraz podkreślił skąd czerpał on inspirację do swojej pracy. Nawiązał do osoby ks. Leopolda Otto i wpływu jaki wywarł na ludzi Kościoła w tym czasie. Lecz przede wszystkim bp Samiec mówił o działaniu Boga w życiu człowieka: „Myślę, że obraz puzzli może pomóc nam zrozumieć działanie Boga. My jesteśmy tylko jednym elementem, widzimy też inne, te, które już zostały ustawione, dlatego obraz może wydawać się zamazany, albo nie mieć wyraźnego sensu. Gdy jednak wszystkie elementy znajdą się na swoim miejscu odkryjemy sens i piękno całości. To Bóg jest tym, który prowadził Biskupa na jego drodze życia. To On wyposażył go w umiejętności, zdolności. Postawił też na jego drodze tych, a nie innych ludzi. Prowadził go przez koleje wydarzeń, które czasami wydawały się niepotrzebne czy nie mieć sensu. Można by tu przytaczać wiele takich historii, a później okazywało się, że były one niezwykle pomocne i dzięki nim udawało się osiągnąć jakiś cel".
 
Tekst kazania bpa Jerzego Samca
 
Po nabożeństwie członkowie rodziny Księdza Biskupa oraz osoby zgromadzone na uroczystości udali się na Cmentarz Ewangelicko-Augsburski przy ul. Młynarskiej, gdzie miało miejsce symboliczne pochowanie urny zawierającej ziemię z niedawno ustalonego miejsca pochówku Księdza Biskupa.

Nabożeństwo było transmitowane na żywo. Zapis nabożeństwa dostępny jest na profilu Youtube Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie.