english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nagroda Korfantego dla bp. M. Niemca

Nagrodzona też Diakonia Diecezji Katowickiej

21.06.2017
19 czerwca wręczono nagrody Korfantego. Wśród laureatów znaleźli się bp Marian Niemiec, zwierzchnik Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Diakonia Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. 

Nagroda Korfantego dla bp. M. Niemca

Jubileuszowa 25. gala odbyła się w poniedziałek, 19 czerwca 2017 r. w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich.

Kapituła nagrody Korfantego pod przewodnictwem prof. Joanny Rostropowicz postanowiła uhonorować pięciu laureatów. Są nimi: Piotr Uszok, prezydent Miasta Katowice w latach 1998-2014; bp Marian Niemiec, zwierzchnik Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP; Jan Broda, prezes Koła Murcki Związku Górnośląskiego; Diakonia Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Teatr Naumiony z Ornontowic.
 
Nagrodę Korfantego otrzymują wybitne postacie i instytucje zasłużone dla Górnego Śląska. W laudacji podkreślono, że bp Marian Niemiec przez całe życie oddany jest służbie Bogu i bliźniemu, a nagroda jest wyrazem szacunku dla jego dokonań, nadziei na dalszą pracę dla Górnego Śląska w duchu ekumenizmu i zaproszeniem do dalszej współpracy ze Związkiem Górnośląskim.

Doceniając Diakonię Diecezji Katowickiej przypomniano, że ta instytucja od lat udziela pomocy każdemu, kto zapuka do ich drzwi, nie jest ważne wyznanie, nie jest ważny status społeczny, wykształcenie czy pochodzenie. Ważny jest człowiek, który szuka pomocy i wsparcia, czasem w sytuacjach beznadziejnych. Otrzymana nagroda jest więc okazją do zauważenia i podkreślenia zaangażowania Diakonii Diecezjalnej. Nagrodę dla Diakonii odebrał jej dyrektor ks. Marcin Brzóska.

Nagrody im. Wojciecha Korfantego przyznawane są przez Związek Górnośląski od roku 1993. Od kilku lat ich wręczenie odbywa się w rodzinnym mieście Korfantego - Siemianowicach.