english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Niedzielne nabożeństwo synodalne

Wśród parafian, synodałów, gości ekumenicznych i zagranicznych

15.10.2018

W niedzielę obrady Synodu Kościoła przeniosły się na teren łódzkiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, a nabożeństwo synodalne odbyło się w kościele św. Mateusza. 


Niedzielne nabożeństwo synodalne

Kazanie wygłosiła ks. Catrien van Opstal z parafii luterańskiej w Utrechcie. Na tekst kazalny wybrała historię sparaliżowanego mężczyzny, gdyż pokazuje ona jak i my, jako zbory i Kościoły możemy stać się lepszymi zwolennikami drogi Pańskiej (por. Dz 9, 2). Ks. Catrin van Opstal zwróciła uwagę, że podobnie jak czterej mężczyźni niosący sparaliżowanego, tak współczesny „zbór Jezusa pozwala sobie, by być poruszony losem tych, którzy są bezsilni, bezradni, którzy potrzebują, by ktoś ich poniósł. Losem ludzi żyjących w ubóstwie, uchodźców, bezrobotnych, ludzi żyjących na marginesie społeczeństwa, naszych braci, sióstr, przyjaciół”. Podkreśliła również, że „nasze uczynki, działania i modlitwy pewności i wiary mogą mieć zbawiającą moc. Nie z naszej własnej siły, ale poprzez uzdrawiającą i przebaczającą moc Boga w Chrystusie”. To Jezus Chrystus jest sercem opowieści. „On mówi o przebaczeniu z boskim autorytetem. Oto dziwna sprawiedliwość, której u Izajasza wyczekują wyspy. Ludzie są skonsternowani, zaniepokojeni i słusznie! Kim on jest, ten Jezus, który zachowuje się tak, jakby odpuszczał grzechy? Dziwne by było, gdyby się nie niepokoili. Bo to jest całkowicie nowe. To co się zdarzyło nie mieści się w normalnym porządku. To niezwykłe. To niezwykła łaska! Tak, to co zrobił byłoby bluźnierstwem, gdyby On nie był Słowem, które stało się ciałem”.
Tekst kazania

Podczas nabożeństwa została wręczona Nagroda Kościoła im. królewny Anny Wazówny, którą otrzymała Komisja ds. polskich Kościoła Protestanckiego w Holandii.
więcej o Nagrodzie Kościoła

W nabożeństwie prócz parafian, synodałów, gości z Niemiec i Holandii uczestniczył też metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś (Kościół rzymskokatolicki), który przyjechał z Synodu w Rzymie, by spotkać się z uczestnikami Synodu Kościoła. W pozdrowieniu skierowanym do uczestników nabożeństwa abp Ryś powiedział: „
Jeszcze wczoraj w południe byłem na Synodzie w Rzymie, wracam tam dzisiaj w nocy, ale bardzo chciałem być dziś tu z wam. Myślę, że to nie jest żaden przypadek, że nasze Kościoły wspólnie przeżywają Synod w tym samym czasie”.

Metropolita łódzki życzył luteranom obradującym w Łodzi obfitych owoców obecnego Synodu, zwracając uwagę na szczególne dwa : „by owoc waszego synodu był inny niż założyliście, byście doświadczyli mocy Jezusa Chrystusa, który z największą miłością, jednak ma trochę inne widzeniem nas samych – bo nie tylko widzenie ale i moc, miłość i pragnienie dawać nam to, co najlepsze”. Drugim owocem, a zarazem życzeniem było: „usłyszcie Jezusa, gdy do was mówi, abyście nie widzieli tylko swoich problemów, ale abyście przede wszystkim odkrywali swoją wielką godność jaką macie w oczach Bożych”.

 


 

Po nabożeństwie wznowiono obrady Synodu Kościoła. Synodałowie wysłuchali wykładu abpa Grzegorza Rysia pt. „Ewangelizacja a ekumenizm”. 

wykład abpa Grzegorza Rysia

 

O Synodzie

 

Wywiad z abp. Grzegorzem Rysiem

 

Materiały na stronie Archidiecezji Łódzkiej Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce
 

więcej zdjęć Zwiastun Ewangelicki