english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

O MAŁYM KATECHIZMIE i nie tylko

Kolejny numer Zwiastuna Ewangelickigo

11.02.2014

Rok katechizmu obecny jest i w trzecim tegorocznym numerze „Zwiastuna Ewangelickiego”. Po Mały katechizm Marcina Lutra sięgają przynajmniej raz w życiu wszyscy ewangelicy – podczas nauki konfirmacyjnej. Dzisiejszym gimnazjalistom trudno jednak zrozumieć niektóre językowe sformułowania przekładu bpa Andrzeja Wantuły.


O MAŁYM KATECHIZMIE i nie tylko

O trwających pracach nad nowym tłumaczeniem tej szczególnej książki, o przyjętych regułach i potrzebie wierności Lutrowi oraz prowadzonych teologicznych konsultacji rozmawiają na łamach: tłumacz ks. Marcin Brzóska, pracownicy naukowi ChAT dr Jerzy Sojka i Łukasz Barański oraz ks. Jerzy Below, dyrektor Wydawnictwa Augustana, którego nakładem Mały katechizm się ukaże. Tekst „będzie wierniejszy Lutrowi w treści przykazań, a na poziomie objaśnień będzie odchodzić od obrazów zaczerpniętych z XVI-wiecznej obyczajowości” – wyjaśnia Jerzy Sojka – chodzi m.in. o to, że współcześnie mało kto ma w domu służącego.

 

Skromność, altruizm i bezinteresowność – to dziś postawy niemodne. W afrykańskim Tamale, w północnej Ghanie, są jednak ludzie, którzy traktują poważnie obowiązek kochania Boga i bliźniego – pisze o tym Alina Więcek-Weiss.

 

Po staremu – wcale nie znaczy lepiej, pisze ks. Marek Jerzy Uglorz, zachęcając do duchowego rozwoju i pozytywnych przeobrażeń w życiu.

 

Ponadto relacje z Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan oraz stałe felietony: ks. Jana Badury, Henryka Dominika iBogdana Zelera.

 

Zapraszamy do lektury nie tylkona papierze, ale też w wydaniu cyfrowym w formacie pdf – do czytania na ekranie monitora lub tableta. Szczegóły, jak otrzymać najnowszy numer elektronicznie oraz jak zaprenumerować pismo, na: www.zwiastun.pl w zakładce ZE 2014.