english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Obchody rocznicowe w Międzyrzeczu

150-lecie poświęcenia kościoła parafialnego

22.07.2016

W niedzielę 17 lipca 2016, wierni z Międzyrzecza na Śląsku Cieszyńskim świętowali obchody 150-tej rocznicy poświęcenia kościoła parafialnego. W uroczystościach brał udział zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec.


Obchody rocznicowe w Międzyrzeczu

Uroczyste nabożeństwo zgromadziło liczne grono parafian, władz samorządowych, oświatowych oraz zaproszonych gości. Poprzedził je poranek pieśni, gdzie śpiewem służyły chóry z Golasowic i Międzyrzecza oraz Orkiestra Diecezjalna. 

W godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie rodzinne i koncert Pawła Miklera z przyjaciółmi.

Szczególnym wyznacznikiem świętowania w Miedzyrzeczu są wypieki. Niespotykane gdzie indziej, wielkie trójsmakowe kołocze, mają kształt koła o przekątnej 40cm. Środek jest z makiem, następnie są jagody, a na brzegu biały ser. Zainteresowanie ich kupnem jest tak duże, że wszystkie rozchodzą się już dzień przed świętem.         

Międzyrzecka parafia liczy 520 wiernych i jest jedną z mniejszych w diecezji cieszyńskiej. Swym zasięgiem obejmuje sześć wsi: Międzyrzecze Dolne i Górne, Ligotę, Zabrzeg, Bronów oraz Mazańcowice. W tych ostatnich wierni również spotykają się na nabożeństwach w miejscowej kaplicy.

Służbę duszpasterską wśród parafian prowadzą ks. Andrzej Dyczek i dk. Barbara Adamus.

Ewangelicy w Międzyrzeczu mieszkają od czasów Reformacji. Po trudnym okresie kontrreformacji wierni uczęszczali do parafii w Jaworzu  i Starym Bielsku. W roku 1863 Jan Fuchs z Międzyrzecza Górnego odstąpił działkę pod budowę ewangelickiego kościoła, plebani i szkoły. Poświęcenie kamienia węgielnego odbyło się 8 września 1864 roku, a po dwóch latach - 1 listopada 1866 roku - miała miejsce uroczystość poświęcenia nowo wybudowanej świątyni. W 1930 roku poświęcono kaplicę w Mazańcowicach. Parafia liczyła wtedy kilka tysięcy wiernych.

Po II wojnie światowej nastąpiły wywózki parafian do obozów na Górnym Śląsku i w Kazachstanie. Wielu rolnikom odebrano gospodarstwa. Część wiernych zmuszona była do emigracji. Pozostali parafianie wraz ze swoimi duszpasterzami organizowali życie zborowe. 

W 1993 roku doszczętnie spłoną drewniany kościół rzymskokatolicki. Wtedy, z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Lecha Klimy, parafianie użyczyli kościół dla swoich rzymskokatolicich sąsiadów. Przez siedem lat kościół ewangelicki w Międzyrzeczu był duchownym domem dla wszystkich okolicznych mieszkańców. Do dziś ten przykład ewangelicznego przebaczenia i miłości bliźniego jest przywoływany jako wzór do naśladowania.       

Obecnie w parafii działa chór, a wierni są zaangażowani w pogłębianie życia duchowego Jednoty.

źródło: bik.luteranie.pl

Galeria zdjęć z uroczystości