english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Odsłonięcie tablicy w Ustroniu

Była szkoła ewangelicka w Ustroniu obchodziła jubileusz

25.09.2015

W Ustroniu odbyły się uroczystości związane z jubileuszem byłej szkoły ewangelickiej. W ramach tego wydarzenia odsłonięto tablicę pamiątkową informującą o historii szkoły.


Odsłonięcie tablicy w Ustroniu

15 września 2015 r. odbyły się uroczystości związane z 145. rocznicą powstania i poświecenia szkoły ewangelickiej. Uroczystości zostały zorganizowane przez: Parafię Ewangelicko-Augsburską w Ustroniu, Towarzystwo Miłośników Ustronia i ustroński oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. Składały się z dwóch części. W pierwszej dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej, a w drugiej w pomieszczeniach parafialnych odbyła się sesja popularno – naukowa.

 

Zgromadzonych licznie przed budynkiem szkoły na ul. Stawowej przywitał proboszcz parafii ks. Piotr Wowry. W powitalnej części przytoczył motto jakie jest na tablicy, którego autorem był proboszcz ustroński ks. Jerzy Janik – inicjator budowy szkoły. „Szkoła była osadą prawdziwego kształcenia, w której często znakomici ludzie pobierali pierwsze początki późniejszej wielkiej nauki”.

 

Obecnie w budynku dawnej szkoły ewangelickiej ma swoją siedzibę oddział Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.

 

Odsłonięcia tablicy dokonał ks. bp. Paweł Anweiler w towarzystwie: proboszcza ks. Piotra Wowry, Prezesa Ustrońskiego Oddziału PTEw Danuty Pilch, Prezes Towarzystwa Miłośników Ustronia Bożeny Kubień. Przed odsłonięciem tablicy ks. biskup odczytał tekst z Ewangelii św. Jana, a następnie zmówił modlitwę:


Wszechmogący Boże, dziękujemy Ci za tych, którzy byli przed nami, a którzy po dzień dzisiejszy służą nam jako wzór do naśladowania. Niechaj ta tablica będzie świadectwem wychowania w miłości i przywiązaniu do Ciebie, do Kościoła, do Ojczyzny, do całej wspólnoty ludzkiej. Spraw też, by przypominała o najlepszych cechach tych wszystkich, którzy tutaj pobierali naukę i nauczali”.

 

Odsłonięta tablica znajduje się obok tablicy z 1987 roku. Niestety brak na niej informacji, że szkoła ta od samego początku była ewangelicką. Organizatorzy uroczystości z 1987 roku nie tylko pominęli informację o ewangelickim charakterze szkoły, ale nawet na uroczystości nie zaprosili ówczesnego proboszcza ustrońskiej parafii.

 

Po odsłonięciu tablicy uczestnicy uroczystości przeszli do domu parafialnego na jej drugą część, którą była sesja popularno-naukowa. Sesja rozpoczęła się od występu grupy młodzieży z dzisiejszej Szkoły Podstawowej im. Jerzego Michejdy. Ponad 40-osobowa grupa uczniów i uczennic zaprezentowała program słowno-muzyczny poświęcony nie tylko szkole, ale przede wszystkim jej patronowi. Przypomniały także wiersz jaki był na korytarzu:


Z myślą o tym, że tu szkoła
Wstępuj jakby do kościoła,
Skromnością i statkiem uszanuj te mury,
Bo Bóg wszechmogący patrzy na cię z góry

 

Program przygotowali nauczyciele Szkoły nr 2 im. Jerzego Michejdy: Barbara Kossakowska, Aleksandra Pruszydło i Przemysław Sztwiertnia. Podziękowaniem za ciekawy występ były „brawa na stojąco”, którymi żegnano młodych wykonawców.


W części odczytowej wygłoszone zostały referaty:

 

- Lidia Szkaradnik zaprezentowała prelekcję „Z dziejów szkolnictwa ewangelickiego w Ustroniu”. Powiedziała m. in. o tym, że: W ustrońskiej szkole ewangelickiej konsekwentnie nauczano w języku polskim i tak długo jak była ewangelicka język niemiecki traktowano tylko jako jeden z przedmiotów nauczania. Obowiązek szkolny miały dzieci w wieku 6 do 12 lat.
- Bożena Kubień zaprezentowała wykład: „Zabytkowy gmach szkoły przy ul. Stawowej 3 w Ustroniu” połączony z prezentacją fotografii archiwalnych i współczesnych. Najstarsza zaprezentowana ilustracja pochodziła z 1883 roku z książki ks. J. Janika „Historyja ewangelickiego zboru ustrońskiego”. Pozostałe prezentowane fotografie pozwalały zobaczyć ciekawe fragmenty pięknych sklepień kolebkowych i żaglastych.


- Ewa Lankocz i Elżbieta Tyrna w swoim wystąpieniu zaprezentowały temat „Od Polskiego Kółka Pedagogicznego do Związku Nauczycielstwa Polskiego”. Nie przypadkowo temat ten znalazł się programie sesji. W tym roku przypada 110. rocznica założenia w Ustroniu Kółka Pedagogicznego. Jednym i to głównym inicjatorem powołania takiej organizacji był Jerzy Michejda.

 

Zaprezentowane na sesji referaty były dużymi skrótami. Pełne teksty bogato ilustrowane zostaną zamieszczone w „Pamiętniku Ustrońskim tom 18”. Jego wydanie Towarzystwo Miłośników Ustronia przewiduje na początku grudnia bieżącego roku.

 

Po części referatowej uczestnicy sesji zaproszeni zostali na spotkanie "przy kawie i ustrońskich kołaczach”. Była okazja do wspominania czasów kiedy było się uczniem tej szkoły i do wymiany myśli.


Organizatorzy uroczystości dziękują firmie J. P. PILCH Sp. z o.o. z Ustronia za wykonanie i montaż tablicy.

Tekst i zdjęcia: Michał PILCH