english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Pamiętajmy o przewodnikach wiary

Przypomina nowy Zwiastun Ewangelicki

24.10.2015

Jak wybaczyć Bogu przedwczesną śmierć bliskich?– pytanie szczególnie aktualne w związku ze zbliżającą się Pamiątką Umarłych – Śmierć zawsze zaskakuje tych, którzy pozostają – pisze Iwona Holeksa w październikowym „Zwiastunie Ewangelickim” nr 20/2015.


Pamiętajmy o przewodnikach wiary

Rejnold Kuchn opisuje zwyczaje pogrzebowe na Mazurach: Zmarłego układano wtedy na desce w rogu pokoju i przykrywano całunem. Okiennice przy oknach zamykano, lustra zasłaniano, a z domu nie wolno było niczego wydawać ani pożyczać.

 

Cmentarz w Bielsku-Białej był także jednym z miejsc, gdzie rozegrano rodzinną grę miejską „Bielski Syjon bliżej nas”. Jej uczestnicy musieli przejść przez trzy etapy: rozwiązać quiz, wykonać siedem zadań oraz odszukać trzy ukryte na cmentarzu „bielskie skarby”. Gra miała m.in. na celu zachęcenie uczestników do zaopiekowania się wybranym grobem na nieczynnym cmentarzu. W przeddzień Pamiątki Reformacjibyło to dobre przypomnienie przewodników wiary. Jak współcześnie spojrzeć na wydarzenia, które dały początek Reformacji i jak je przeżywać? – zastanawia się ks. Jan Badura, a Henryk Dominik zachęcając do czytania Biblii przypomina słowa Marcina Lutra: A jednak ja nic nie robiłem, to Słowo Boże uczyniło za mnie wszystko.
 

W rubryce wydarzenia prezentujemy stanowiska na różne tematy kandydatów na biskupa diecezji cieszyńskiej – najliczebniejszej diecezji w naszym Kościele. Przedstawiają się: ks. Adrian Korczago, ks. Piotr Wowry oraz ks. Grzegorz Giemza. Ponadto w numerze o Ogólnopolskim Zjeździe Młodzieży Ewangelickiej w Pokoju pisze Katarzyna Wesner-Macura oraz relacje z dwóch jubileuszy – 220 lat parafii w Kaliszu i 20 lat kościoła w Tychach.

 
Zachęcamy do lektury i prenumeraty – tradycyjnej oraz w formacie pdf. W najnowszym numerze „Zwiastuna Ewangelickiego” podajemy warunki prenumeraty na 2016 rok. Przypominamy także, że do końca 2015 r. „Zwiastun Ewangelicki” można zaprenumerować w parafiach od dowolnego miesiąca. Szczegóły na www.zwiastun.pl w zakładce ZE 2015.