english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Płyta z pieśniami Lutra

Pieśni Lutra w wykonaniu Joli Luterskiej

13.04.2018

Jubileusz Reformacji przyniósł publikacje książkowe oraz albumy muzyczne. Jednym z nich jest płyta Joli Literskiej „Protest Songs - Pieśni Lutra”.


Płyta z pieśniami Lutra

Pieśni zostały zaprezentowane podczas uroczystości otwarcia wystawy poświęconej Matce Ewie w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach w marcu 2017 roku, a w grudniu ukazało się wydawnictwo CD. Album składa się z 8 pieśni:
 

  1. Ach Boże spojrzyj
  2. Wierzymy, że jedyny Bóg
  3. Pokoju udziel z łaski nam
  4. Zachowaj nas przy słowie swym
  5. Z głębokiej nędzy
  6. Chrystus był w śmierci mocy
  7. Przybliża się już sądny dzień
  8. Warownym grodem


Nagrań dokonano w Studio Koncertowym Radia Katowice w 2017 r. Zrealizowane je w następującym składzie: Jola Literska – wokal, koncept, Tomasz Bienek – gitary, instrumenty perkusyjne, Andrzej Rusek – bas, kontrabas, Tomasz Mucha – skrzypce elektryczne, akustyczne; gościnnie: Stefan Malejka – gitary, Jacek Dzwonowski – skrzypce.

Jola Literska to wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, związana z Górnym Śląskiem i jego kulturą.

Nowe interpretacje pieśni Lutra oscylują stylistycznie wokół szeroko pojętej world music z elementami śląskiego folku oraz jazzu. Zespół do tradycyjnych linii melodycznych dodaje autorskie elementy improwizacji i transu.

Ks. Marcin Brzóska tak pisze o płycie: „Czy pieśń ks. Marcina Lutra jest protest songiem? „Pro testis” oznacza po łacinie świadka składającego pozytywne świadectwo. W tym sensie pieśni Reformatora z Wittenbergi są protest songami, świadectwem o Bożej łasce i miłości, o życiu, wierze i nadziei. Są nimi jeszcze bardziej, gdy dostrzeżemy w nich prorockie wołanie o otwarcie na Boży głos – na Słowo Ewangelii. W tych pięćsetletnich melodiach i tekstach nadal tkwi wielka moc, która zachwyca, pobudza i inspiruje, moc, która ożywia i uwalnia i daje moc, nadzieję i odwagę”.

więcej informacji na stronie artystki