english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Porozumienie między ŚFL a ONZ

Współpraca na rzecz uchodźców

12.10.2014

Już od ponad 50 lat Światowa Federacja Luterańska (ŚFL) oraz Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) ściśle współpracują na rzecz uchodźców i uchodźców wewnętrznych w różnych rejonach świata. Organizacje zdecydowały się na sformalizowanie dalszej kooperacji i podpisanie oficjalnego porozumienia o współpracy.


Porozumienie między ŚFL a ONZ

Liczba uchodźców sięgnęła na całym świecie rekordowego poziomu, tym bardziej konieczna jest współpraca z kościelnymi organizacjami dla dobra potrzebujących – powiedziała Janet Lim, zastępczyni Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uciekinierów. Wtórował jej ks. Martin Junge, sekretarz generalny ŚFL, zaznaczając, że nie chodzi o kształt dwóch organizacji, a o konkretną pomoc dla dramatycznie rosnącej liczby osób, uciekających przed głodem i konfliktami zbrojnymi. – Potrzebujemy strategicznych partnerstw i właśnie do takich należy podpisane dzisiaj porozumienie. To moment, w którym pokazujemy, po czyjej stronie jesteśmy – podkreślił ks. Junge.

 

Porozumienie zobowiązuje strony do wypracowania strategii działania służącej ochronie uchodźców na bazie istniejącej infrastruktury kościelnej. Dotyczy to m.in. wspólnej koordynacji i zarządzania obozów dla uchodźców i budowania osiedli, a także gospodarowania pomocą humanitarną i organizacją opieki medycznej.

 

Światowa Federacja Luterańska podpisała w sierpniu br. podobne porozumienie z muzułmańską organizacją charytatywną Islamic Relief Worldwide.

 

Foto: LWF/ C. Kästner