english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Prezydent niemieckiej Diakonii w Polsce

Ks. Ulrich Lilie we Wrocławiu i Warszawie

01.02.2015

– Jestem pod wrażeniem waszej kreatywności i siły oraz tego, jak dużo robicie będąc stosunkowo małym Kościołem – mówił prezydent Diakonii Niemieckiej ks. Ulrich Lilie na spotkaniu w Centrum Luterańskim w Warszawie.


Prezydent niemieckiej Diakonii w Polsce

Ks. Lilie gościł w Polsce od 28 do 29 stycznia 2015 roku. Pierwszy dzień swojej wizyty spędził we Wrocławiu, gdzie spotkał się z prezesem Diakonii Polskiej bp. Ryszardem Boguszem oraz odwiedził Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji.

 

Drugiego dnia wizyty prezydent Diakonii Niemieckiej przebywał w Warszawie. Spotkał się z dyrektor generalną Diakonii Polskiej Wandą Falk, zwierzchnikiem Kościoła ewangelickiego w Polsce bp. Jerzym Samcem, pracownikami biura Diakonii, a także przedstawicielami Diakonii diecezjalnych.

 

Podczas tych rozmów ks. Lilie zapoznał się z działalnością diakonijną w Polsce zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym.

 

– Jestem pod wrażeniem waszej kreatywności i siły oraz tego, jak dużo robicie jako stosunkowo mały Kościół – powiedział prezydent Diakonii Niemieckiej. Zarysował też obszary możliwej współpracy.

 

Ks. Lilie mówił również o problemach, z jakimi zmaga się Diakonia w Niemczech: starzenie się społeczeństwa, samotność, wyobcowanie, bieda w niektórych grupach społecznych, różnice socjalne między dużymi a małymi miejscowościami, integracja z imigrantami i uchodźcami.

 

W podróży do Polski ks. Liliemu towarzyszył były prezydent Diakonii Niemieckiej, a obecnie doradca Diakonii Polskiej ks. Klaus-Dieter Kottnik.

 

www.diakonia.org.pl

zdjęcie: Michał Karski