english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Rekolekcje w Jaworze

Diecezjalne rekolekcje pasyjne dla dzieci i młodzieży

12.04.2015

Gościnna parafia w Jaworze po raz kolejny zaprosiła do siebie dzieci i młodzież z całej Diecezji Wrocławskiej na rekolekcje pasyjne. 


Rekolekcje w Jaworze

Odbyły się one w weekend 20-22 marca w sąsiedztwie Kościoła Pokoju na terenie schroniska młodzieżowego, które dysponuje nie tylko dużą ilością noclegów, ale również stołówką i salami konferencyjnymi, co pozwala w komfortowych warunkach mieszkać, pracować i bawić się. Tegoroczne rekolekcje przebiegały pod hasłem: Jezus drogą i prawdą, i życiem, i zgromadziły rekordową liczbę 127 dzieci i młodzieży. Dla organizatorów i prowadzących jest ogromną radością i zachętą fakt, że z roku na rok przybywa uczestników, choć stanowi to nie lada wyzwanie logistyczne.

 

Program tegorocznego spotkania był jak zwykle bardzo bogaty i nie pozostawiał miejsca na nudę. W piątkowy wieczór po kolacji odbyły się spotkania zapoznawcze połączone z grami i zabawami integracyjnymi. Niektórzy, mimo długiej podróży, wykazywali niespożyte siły i chęci do wspólnych harców. Następnego dnia zaraz po śniadaniu ruszyły zajęcia w grupach. Jak zawsze uczestników podzielono na 3 drużyny: z klas 1-3, 4-6 szkoły podstawowej oraz łączoną gimnazjalistów z licealistami. Każda grupa miała swój własny grafik, ponieważ w tym roku dodatkową atrakcją były warsztaty piernikowe w Muzeum Regionalnym, co wymagało podziału na maksymalnie 20-osobowe grupy. Uczestnicy przygotowali własnej roboty pierniki, które po upieczeniu mogli zabrać, wysłuchali również bardzo ciekawych historii na temat dawnych metod wyrabiania pierników i zwiedzili wystawę stałą Muzeum.


Główne zajęcia tematyczne odbyły się w dwóch blokach, podczas których, oprócz zapoznania się z historiami biblijnymi obrazującymi centralny temat, śpiewano piosenki, rozwiązywano różnego rodzaju zadania czy przygotowywano scenki teatralne. Po pracy był czas na wspólne gry i zabawy na sali gimnastycznej, nad czym czuwali ks. Tomek Stawiak i ks. Jurek Gansel. Wspaniała pogoda pozwoliła również na spacery i zabawę w parku. Po kolacji można było wziąć udział w zajęciach plastycznych i przygotować własnego projektu pisankę wielkanocną – powszechnie znany symbol odradzającego się życia.

 

Niedzielny poranek przywitał młodzież zimno i pochmurnie. Na szczęście wbrew zapowiedziom nie padało i udało się zrobić tradycyjne wspólne zdjęcie przed kościołem. Nabożeństwo zostało poprowadzone przez zespół M-Band z Wrocławia według liturgii młodzieżowej, zaś teksty biblijne odczytali uczestnicy rekolekcji. Temat kazania, które wygłosił ks. Stawiak, był kontynuacją i podsumowaniem tego, o czym mówiono poprzedniego dnia podczas zajęć.

 

Wspólny obiad zakończył trzydniowe spotkanie. Podczas pożegnań wszyscy życzyli sobie, by znów spotkać się w Jaworze za rok.

 

Iwona Orawska