english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Relacja z Kirchentagu 2013

34. Ewangelickie Dni Kościoła w Niemczech

05.05.2013

Bezpośrednia relacja z tegorocznego Kirchentagu czyli 34. Ewangelickich Dni Kościoła w Niemczech.


Relacja z Kirchentagu 2013

Dzień pierwszy

 

Środa, 1 maja 2013 roku,  była pierwszym dniem kolejnych Ewangelickich Dni Kościoła w Niemczech. Tym razem Hamburg gości ponad 120.000 uczestników z Niemiec i liczną reprezentację zagraniczną. Oficjalnym rozpoczęciem były 4 nabożeństwa w centrum miasta. Jedno z nich odbyło się na placu przed ratuszem.

 

Wieczorem odbyło się tradycyjne spotkanie gości zagranicznych. Przedstawicieli wszystkich kontynentów, zebranych w sali starej giełdy, przywitała sekretarz generalna Ewangelickich Dni Kościoła Ellen Ueberschär. Z Polski przyjechało prawie 300 ewangelików.

 

Dzień drugi

 

Ewangelickie Dni Kościoła w Niemczech, często przez uczestników, także z zagranicy, od niemieckiej nazwy krótko zwane „Kirchentagiem”, w tym roku odbywają się pod hasłem „Tyle, ile potrzebujesz” opartym na tekście z 2 Mż 16,18.

 

Wydarzeniem drugiego dnia było uczestnictwo w dyskusji o stosunku społeczeństwa do osób niepełnosprawnych prezydenta Niemiec Joachima Gauka. Hala targowa przed czasem wypełniła się zainteresowanymi. Duża grupa na szczęście mogła słuchać  transmisji spotkania na placu przed halą.

 

Tradycyjnie elementem rozpoznawczym uczestników „Kirchentagu”  jest szal. W tym roku w kolorze niebieskim. Wszyscy mogą je kupić u wolontariuszy, którzy po niemiecku są  nazywani „Helfer“, czyli w dosłownym tłumaczeniu „pomocnik”.

 

Ewangelickie Dni Kościoła to także ważne wydarzenie medialne. Większość mediów niemieckich relacjonuje na bieżąco przebieg spotkania. Niektóre punkty, jak nabożeństwo rozpoczynające lub dyskusja z udziałem prezydenta, są bezpośrednio transmitowane przez telewizje publiczną.  Codziennie odbywają się też konferencje prasowe z udziałem kierownictwa „Kirchentagu” i ważnych prelegentów. 

 

Stałym elementem krajobrazu tego ewangelickiego spotkania  są parafialne orkiestry dęte, które oprócz udziału w nabożeństwach, urządzają spontaniczne koncerty.

 

Targi Możliwości zajmują tym razem 3 hale targowe. To miejsce, gdzie swoją działalność prezentują i do współpracy zapraszają, różne organizacje związane z Kościołami. W hali A ma swoje stoisko Kościół Ewangelicko – Augsburski z Polski. Na „Kirchentag” w Hamburgu  przygotowano publikacje o Kościele. Na bieżąco prezentowane są filmy dokumentalne. Kilka osób prowadzi rozmowy z odwiedzającymi. Obok można poznać  Kościoły ewangelickie z innych państw Europy, a także zobaczyć, że w każdym kraju na naszym kontynencie są ewangelicy.

 

Dzień trzeci

 

Każdy dzień, od czwartku do soboty, rozpoczyna się od studium biblijnego. Codziennie w około 40 miejscach zaproszone osoby analizują wskazany tekst biblijny. W piątek, 3 maja, studium biblijne prowadziła też grupa z Polski pod kierunkiem ks. Adriana Korczago.

 

Tego dnia najwięcej słuchaczy zgromadziło się na wykładzie i dyskusji z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

 

Dalej trwał ruch na stoisku Kościoła. Podsumowaniem dnia było nabożeństwo polsko-niemieckie z Komunią Świętą w kościele Mikołaja. Zebrało się na nim większość uczestników „Kirchentagu” z Polski. Nabożeństwo ze strony polskiej przygotowali i prowadzili: ks. Janusz Staszczak i ks. Wojciech Froehlich.

 

Dzień czwarty

 

Także kościół główny Świętego Michała był miejscem spotkań i dyskusji w czasie „Kirchentagu”. Budowla ta jest symbolem Hamburga. Wieża była zawsze z daleka widoczna, tak dla przybywających z głębi Niemiec, jak i dla statków płynących Łabą od strony morza.

 

Dzień piąty

 

Jak zwykle Ewangelickie Dni Kościoła w Niemczech zakończyły się nabożeństwem z Komunia Świętą. W parku miejskim w niedzielne przedpołudnie zebrało się około 130.000 osób. Kazanie wygłosił bp Nicholas Baines z Bradford w Wielkiej Brytanii. Komunia Święta udzielana była przez licznych duchownych z tradycyjnych glinianych naczyń.

 

Następny „Kirchentag” odbędzie się 2015 roku w Stuttgarcie.

 

tekst i zdjęcia: ks. Jerzy Below

więcej: Zwiastun Ewangelicki