english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Rusza Wigiljne Dzieło Pomocy Dzieciom

Start ekumenicznej akcji charytatywnej

29.11.2013

Pod hasłem „Rozjaśnij dzieciom przyszłość!” odbędzie się tegoroczna ekumeniczna akcja charytatywna Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, organizowana wspólnie przez Caritas Polska, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos – Dzieło Miłosierdzia Kościoła Prawosławnego.


Rusza Wigiljne Dzieło Pomocy Dzieciom

Podczas kampanii będą rozprowadzane świece wigilijne. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, na pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. Diakonia Polska rozprowadzi w tym roku ponad 13 tys. świec.
 
Tegoroczna kampania odbywa się pod hasłem „Rozjaśnij dzieciom przyszłość!”. Chce podkreślić szczególne znaczenie procesu edukacji i wychowania dzieci, widzianego jako całość, podejmowanego przez nauczycieli, wychowawców, rodziców i opiekunów. Nasza akcja wigilijna chce także na swój sposób pomagać dzieciom w wyrównywaniu szans oraz chronić przed marginalizacją w życiu społecznym.
 
26 listopada odbyła się konferencja prasowa na temat tegorocznej akcji. O jej idei, historii i przebiegu mówili dyrektorzy organizacji, które ją prowadzą.
 
13 tys. świec wigilijnych rozprowadzonych w siedemdziesięciotysięcznej społeczności luteran w Polsce to dużo. W zasadzie w każdym ewangelickim domu pojawi się ta świeca – zauważyła Wanda Falk, dyrektor Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. – Świeca ma przypominać polskim rodzinom, żeby nie koncentrowały się jedynie na sobie, ale zwróciły również uwagę na potrzebujących – dodała dyrektor Falk.
 
Caritas obchodzi w tym roku 20-lecie akcji. Jego dyrektor ks. Marian Subocz przypomniał jej historię. – Już od 1997 r. nieformalnie organizowaliśmy tę akcję razem Diakonią i Eleos. Formalna współpraca zaczęła się w 2000 r. – mówił. Dyrektor Caritas powiedział też, że wigilijna świeca symbolicznie wypełnia puste miejsce przy wigilijnym stole w polskich domach.
 
Ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Eleos, zwrócił uwagę, że na gruncie charytatywnym ekumenizm zaszedł dalej niż na gruncie teologicznym. – Tam, gdzie człowieka dotyka cierpienie, tam jest Chrystus, tam jest jedność – powiedział. Dodał, że akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom przywraca nam człowieczeństwo.
 
Świece te symbolizują światło i ciepło. Światło to bezpieczeństwo. Ciepło – miłość i przyjaźń – mówiła prezes Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Biruta Pachnik. Podkreśliła również, że mimo, iż Kościół Ewangelicko-Reformowany jest w Polsce nieliczny, to akcja ta ma duże znaczenie dla jego członków i Diakonii.

Koncert ekumeniczno-charytatywny inaugurujący tegoroczne Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom odbędzie się 30 listopada o godz. 15:00 w rzymskokatolickiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

  

www.diakonia.org.pl

zdjęcie: Michał Karski

na zdjęciu: Agata Grzywacz z ZHP, Biruta Pachnik z Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, ks. Marian Subocz z Caritas Polska, Wanda Falk z Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i ks. Doroteusz Sawicki z Eleos (fot. Michał Karski)

 
Więcej o idei Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom tutaj