Sesja o ks. Jerzym Trzanowskim
Historia słowiańskiego Lutra
W sobotę, 21 września, w Sali „Parnassos” Biblioteki Śląskiej, odbyła się sesja popularnonaukowa wpisana w Rok Reformatorów, a poświęcona księdzu Jerzemu Trzanowskiemu – słowiańskiemu Lutrowi.
Sesję rozpoczął dyrektor Biblioteki prof. dr hab. Jan Malicki, który stwierdził, że jest zafascynowany postacią księdza Jerzego Trzanowskiego i ze studentami polonistyki Uniwersytetu Śląskiego w latach poprzednich badał jego twórczość.
Referat wprowadzający przedstawił ks. bp Tadeusz Szurman omawiając życie słowiańskiego Lutra na tle historyczno-społecznych czasów kontrreformacji. Biskup w swoim wystąpieniu ukazał ks. J. Trzanowskiehgo jako Reformatora trzech narodów w czasie wojny i pokoju w Europie XVI wieku, nakreślił sytuację historyczno-społeczną w czasach działalności księdza Trzanowskiego i omówił jego działalność pisarską jako odbicie czasów kontrreformacji.
Kolejnym mówcą był ks. Marek Říčan z Czeskiego Cieszyna, który przedstawił referat pt. „Z teologii phiali odoramentorum ks. Jerzego Trzanowskiego: biblijność, chrystologia, język metaforyczny. Centrum biblijności w modlitewniku Trzanowskiego przedstawił ks. Marek Říčan jako nawiązanie do Chrystusa, do podobieństw, do Psalmów. Zaś chrystologię w modlitwach przedstawił jako człowieczeństwo samego Chrystusa, imię Boże utożsamił z ranami Chrystusa. Trzanowski w swoich modlitwach naturalistycznie opisywał ukrzyżowanie Chrystusa, połączone z przesłaniem teologicznym. Ks. Marek Říčan w modlitewniku ks. Trzanowskiego znalazł 60 niepowtarzających się analogii oraz 20 alegorii. W podsumowaniu swojego wystąpienia Marek Říčan stwierdził, że modlitwy Trzanowskiego kształtowały wierzących nie tylko w Europie ale i na całym świecie.
Ostatnia prelegentką była prof. dr hab. Grażyna Barbara Szewczyk, która dokonała przeglądu opracowań na temat ks. Jerzego Trzanowskiego w ostatnich latach w europejskich publikacjach. Najnowsze badania dotyczące jego twórczości znalazła w pracy magisterskiej obronionej na Uniwersytecie Wiedeńskim.
Referaty były przedzielane pieśniami ks. Jerzego Trzanowskiego w wykonaniu zespołu Cithara sanctorum z Poznania. Wszystkie pieśni zaśpiewane przez zespół pochodziły z aktualnie obowiązującego śpiewnika kościelnego. Utwory były wykonane na instrumentach z epoki. Sesje prowadził ks. radca Henryk Reske, a podsumował wystąpienia ks. Marcin Brzóska, przewodniczący Komitetu organizacyjnego Dekady Reformacji.
Wiadomości z Polski
-
21
12.20 -
20
12.20 -
18
12.20 -
16
12.20 -
14
12.20 -
29
11.20 -
10
12.20 -
07
12.20 -
30
11.20 -
28
11.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń