english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Single w Piosku

O przypowieściach, motorach, więzieniu i wakacjach

07.02.2015

W weekend, od 30 stycznia do 1 lutego 2015 r. w Beskidzkiej Oazie w Czeskiej Republice, odbyło się kolejne spotkanie singli czyli starszej młodzieży. Spotkanie rozpoczęło się kolacją, wspólnymi wspomnieniami z minionych spotkań i wyjazdów. 


Single w Piosku

Późnym wieczorem, ks. Ryszard Pieron opowiadał  o swojej pracy wśród osadzonych w aresztach i więzieniach, o warunkach jakie panują w więzieniach, jak wygląda tam normalny powszedni dzień. Można było dużo się dowiedzieć i zmienić swoje standardowe myślenie o więzieniach, jak wyglądają i co dzieje się za murem  zakładu karnego.

 

W sobotę  przed południem grupa spotkała się z ks. prof. Markiem Uglorzem, by wspólnie skupić się i zastanowić nad przypowieściami Pana Jezusa. Zastanawialiśmy się co dzisiaj w XXI wieku przypowieści dają współczesnemu człowiekowi, jaką naukę z nich można i trzeba wyciągać oraz jak należy postrzegać własne życie w kontekście Jezusowych słów.  Współczesne czasy dla osób 30-40-letnich to przede wszystkim niepewność i lęk przed utratą pracy, wielki stres rodziców wychowujących dzieci związany z edukacją i wartościami, w których  chciałoby się wychować swoje dzieci. To też kłopoty rodzinne, brak czasu, sił i ciepła kierowanego do partnera, z którym się jest, które często generują rodzinne napięcia, podejrzliwość, a to prowadzi w konsekwencji do braku poczucia szczęścia, pojawiają się myśli, że nie jest się wartościowym, atrakcyjnym  i potrzebnym, co jest wielokrotnie przyczyną rozpadu związków.

 

Przypowieści Pana Jezusa na nowo przypomniane przez księdza Marka pokazały nam, że pomimo trudności i niepewności w jakich przychodzi nam żyć i z którymi osoby pojedyncze czy samotnie wychowujące dzieci muszą się zmagać, to trzeba tak jak Jezus w tamtych czasach i współcześnie  być odważnym w podejmowaniu nowych wyzwań, nie analizować jedynie historii dni przeszłych, ale podejmować nowe, nawet jeśli wydawać by się mogło mało odpowiedzialne i niestandardowe decyzje i działania. Bardzo szybko upłynęły trzy godziny biblijnej refleksji. U wszystkich biorących udział w spotkaniu pojawił się niedosyt  szybko zakończonego tematu, braku dyskusji  i pojawiła się wola  kontynuowania dalej rozpoczętego tematu. Szybko umówiliśmy się na kolejne spotkanie singli z księdzem Markiem, jesienią 9-11 października br.  w tym samym miejscu.

 

Piękna pogoda sprawiła, że udał się ponad czterogodzinny kulig ż kiełbaskami i grzanym winem. Sobotni wieczór zakończyliśmy ponad godzinnym śpiewem  pieśni  ze śpiewniczka Chwalmy Pana. Ksiądz Ryszard prowadził śpiew grając na akordeonie, co okazało się przydatne dla tych z pośród nas, którzy nie znali dobrze tekstów i melodii poszczególnych pieśni.

 

Wieczorem, a właściwie już nocą, Wioletta opowiadała o motorach i swoim hobby związanym z motoryzacją a szczególnie z motocyklami i jazdą na nich oraz prowadzeniem tych wielkich i szybkich maszyn. Wielu z pośród nas zazdrościło jej odwagi i determinacji w realizowaniu swojej życiowej pasji.

  

W niedzielę uczestniczyliśmy w nabożeństwie w Pisku, a spacerując skorzystaliśmy jeszcze z pięknej słonecznej pogody. Po obiedzie przyszedł czas na poobiednią kawę, zadeklarowanie udziału w kolejnych spotkaniach i wyjazdach.        

 

To była chwila na wymianę numerów telefonów i adresów emailowych, pożegnań.  Podczas podróży powrotnej jeszcze wspominaliśmy to co przeżyliśmy w Pisku. To był dobrze i wartościowo spędzony czas, zapraszamy singli, przyjedzcie i wybierzcie się na nasze spotkania i wakacyjny wypoczynek. Będzie okazja już w czerwcu, wspólnie jedziemy do Włoch, na Riwierę adriatycką, będzie fajnie.

 

Uczestnik