english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Służba w Kościele, wiara i władza

Nowy numer Zwiastuna Ewangelickiego

08.09.2020

Powakacyjny „Zwiastun Ewangelicki” nr 17/2020 przynosi różnorodne tematy.


Służba w Kościele, wiara i władza

Nie możemy mówić o pełni Ducha Świętego, jeśli nie dopuszczamy go do każdej sfery naszego życia– pisze ks. Tymoteusz Bujok podejmując temat powołania diakonów w Kościele pierwszych chrześcijan. A jak to jest z diakonami dzisiaj, kim są, jak wygląda ich służba i czego się od nich oczekuje – zastanawia się w tekście Diakon czy wikariusz? bp Marian Niemiec.

Ciągłe na nowo jesteśmy konfrontowani z zagadkami Bożego planu stworzenia – w ziemskim i kosmicznym świecie. (…) Na razie patrzę z nadzieją w niebo, wierząc, ze Ten, który mnie stworzył i zbawił jest i będzie– pisze ks. Michał Walukiewicz opisując odkrywanie i poznawanie wszechświata z pespektywy człowieka wierzącego.

Czy władza jest potrzebna wierzącym?– pyta Łukasz Barański w tekście Wolność chrześcijańska a zaangażowanie polityczne, a ks. Ryszard Pieron, nie tylko w kontekście kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej, ale i bieżącej sytuacji w Polsce i na świecie, zachęca do modlitwy o pokój i spokój społeczny: Prośmy o mądrość tych, od których zależy nas ziemski los.

O przyszłości i znaczeniu duszpasterstwa i superwizji w Kościele z Urszula Brodą i ks. Marcinem Kotasem rozmawiał Marek Cieślar.

W rubryce Zbliżenia Magdalena Legendź opisuje, gdzie na terenie południowo-zachodniej Polski można zobaczyć kościoły graniczne i ucieczkowe dla Śląska, będące świadectwem niezłomnej wiary ewangelików pod rządami katolickich Habsburgów w okresie kontrreformacji.

Ponadto relacje z nietypowego lata w Kościele – z powodu ograniczeń pandemii, a także pierwsza część zdjęć tegorocznych konfirmantów – z odbywających się z opóźnieniem konfirmacji.

Zapraszamy do lektury w tradycyjnej formie i na stronie www.zwiastun.pl oraz do prenumeraty. Wydanie papierowe w parafiach można zaprenumerować od dowolnego miesiąca.

Zapraszamy również na profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ZwiastunEwangelicki