english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu

Przyłącz się do obchodów

11.05.2019

11 maja 2019 r. obchodzony będzie kolejny Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu.


Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu

W październiku 2016 r. Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce przyjął deklarację dotyczącą zaangażowania się w promocję idei Sprawiedliwego Handlu w ramach ogólnopolskiej kampanii Wspólnoty Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu. W akcję włączają się także niektóre parafie ewangelickie.

W tym roku udział w akcji na rzecz sprawiedliwych relacji handlowych między krajami globalnej Północy i globalnego Południa zadeklarowało kilkadziesiąt miast, szkół, firm i organizacji pozarządowych działających na terenie Polski.


Prawdziwe koszty niskich cen

Większość z nas reaguje entuzjastycznie na dźwięk słów „promocja” czy „przecena”. Jednak w ostatnich latach coraz więcej osób zadaje sobie pytanie o to, kto płaci prawdziwą cenę za produkty, po które codziennie sięgamy. W przypadku kakao, kawy, kakao, bananów czy bawełny koszty ponoszą marginalizowani drobni rolnicy i pracownicy plantacji w krajach globalnego Południa. Mimo że dostarczają na światowy rynek jedne z najcenniejszych surowców, często nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb swoich rodzin.


Oprócz nieustannej presji cenowej problemów z dostępem do rynków zbytu drobni producenci żywności zmagają się również z negatywnymi skutkami zmian klimatu, mimo że sami przyczyniają się do ich powstawania jedynie w bardzo niewielkim stopniu. Epidemie chorób roślin, erozja gleby i postępujące pustynnienie, katastrofy naturalne – producenci rolni z globalnego Południa zdają się być osamotnieni w tej nierównej walce.


Ruch Sprawiedliwego Handlu powstał po to, by umożliwić mieszkańcom wsi globalnego Południa godne życie z pracy własnych rąk. Wybierając produkty z certyfikatami Sprawiedliwego Handlu, takimi jak Fairtrade, wspieramy marginalizowanych rolników i pracowników najemnych, i wysyłamy jasny sygnał, że zależy nam nie tylko na jakości i cenie, ale również etycznym pochodzeniu produktów. Idea Sprawiedliwego Handlu doskonale wpisuje się w temat przewodni roku, jaki obchodzony jest w Kościele: Troska o Stworzenie.


Pokażmy, że warto być fair

Obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu to doskonała okazja, by promować ideę Sprawiedliwego Handlu w swoim otoczeniu. Hasło „Dla ludzi, dla planety” podjęło do tej pory kilkadziesiąt firm, szkół i organizacji pozarządowych. W obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu co roku angażuje się również Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, który od kilku lat aktywnie promuje ideę Sprawiedliwego Handlu. Plakaty z hasłem „Fairtrade. Dla ludzi, dla planety” zawisną również w przestrzeniach miejskich Poznania, Jeleniej Góry, Oborników Śląskich i Gdańska.

 

Polecamy materiały na temat wpływu zmian klimatu na życie drobnych rolników w krajach globalnego Południa: Fairtrade a zmiany klimatu

Na naszym kanale Sprawiedliwego Handlu w serwisie Youtube opublikowana jest playlista „Fairtrade – dla ludzi, dla planety”. Materiały na playliście w przystępny sposób tłumaczą, czym jest Fairtrade i w jaki sposób wspiera marginalizowanych mieszkańców wsi globalnego Południa.

Link: Fairtrade dla ludzi, dla planety

 

źródło: www.fairtrade.org.pl