english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Synod wspomina ofiary katastrofy smoleńskiej

W czasie nabożeństwa inaugurującego obrady Synodu

10.04.2015

Nabożeństwem ze spowiedzią i Wieczerzą Pańską w kościele św. Trójcy w Warszawie rozpoczęła się siódma sesja XIII Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Podczas nabożeństwa inauguracyjnego Prezes Synodu ks. dr Grzegorz Giemza wspomniał ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.


Synod wspomina ofiary katastrofy smoleńskiej

Tegoroczna wiosenna sesja Synodu Kościoła odbywa się dokładnie pięć lat po katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. To właśnie podczas siódmej sesji XII Synodu do zebranych dotarła tragiczna wiadomość o śmierci 96 osób, które leciały na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 

 

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce włączył się w uroczystości rocznicowe. Podczas porannej modlitwy ekumenicznej przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, ks. ppłk Wiesław Żydel modlił się o rodziny ofiar katastrofy: „Boże, prosimy, byś ujął dziś w dłonie osierocone rodziny, byś stał przy nich i prowadził przez dolinę cierpienia i bólu. Wlej w nasze serca nadzieję, że ci, których wspominamy, nie odeszli w pustkę, ale powrócili do Ojcowskiego domu, który jest w niebie. Wiekuisty Boże, prosimy Cię o mądre serce dla nas. Naucz nas tej wiekuistej prawdy, że nasze życie spoczywa w Twojej dłoni, że nikt z nas żyjących nie zna dnia ani godziny, kiedy stanie przed Twoim majestatem”.

 

Zwierzchnik Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego bp płk Mirosław Wola brał udział w uroczystościach rocznicowych, które odbyły się w Katyniu oraz w Smoleńsku.

 

Kiedy 10 kwietnia 2010 roku wiadomość o katastrofie dotarła do uczestników synodu, przerwano obrady na wniosek ówczesnego Prezesa Synodu ks. Waldemara Pytla. Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec w swoim wystąpieniu oświadczył wówczas: "Jesteśmy ogromnie wstrząśnięci tą tragedią i składamy wyrazy najgłębszego współczucia rodzinom ofiar oraz ich najbliższym. Łączymy się z nimi w smutku i modlitwie. Zgromadzeni w tych dniach na Synodzie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oddajemy w głębokiej modlitwie hołd ofiarom katastrofy. To chwile szczerej żałoby dla całego narodu Rzeczpospolitej Polskiej".

 

W katastrofie zginął także duchowny ewangelicki, ks. płk Adam Pilch (1965-2010), pełniący wtedy obowiązki ewangelickiego Naczelnego Kapelana Wojskowego. Ks. płk Adam Pilch był proboszczem Parafii Ewangelicko – Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. W 1995 roku rozpoczął pracę w Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym. Był człowiekiem niezwykłym, osobowością inspirującą innych do działania, wychowawcą młodych, człowiekiem wielkiej kultury i cieszącym się szacunkiem. 

 

Ks. Adam Pilch został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz awansowany do stopnia generała brygady.

   

Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, rzecznik Kościoła

zdjęcia: Zwiastun Ewangelicki