english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Uroczystości w kościele Świętej Trójcy w Warszawie

Dziękczynne nabożeństwo z okazji zakończenia remontu kościoła

16.09.2019

15 września, w 80. rocznicę zbombardowania i spalenia kościoła Świętej Trójcy w Warszawie odbyło się Dziękczynne Nabożeństwo z okazji zakończenia generalnego remontu kościoła oraz uroczyste podpisanie „Porozumienia o Partnerstwie” z Nadprobostwem i Katedrą w Berlinie.


Uroczystości w kościele Świętej Trójcy w Warszawie

Kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy pl. Małachowskiego został wybudowany w latach 1773-1781 i  jest dziełem architekta Szymona Bogumiła Zuga. Mający 58 m wysokości kościół był kiedyś najwyższą budowlą Warszawy. Został zburzony 16 września 1939 r., gdy podczas bombardowania Luftwaffe  spaliła się kopuła, a jej płonąca konstrukcja runęła do wnętrza. Kolejne zniszczenia nastąpiły w czasie powstania warszawskiego. Po zakończeniu wojny rozpoczęto odbudowę kościoła wg planów architekta Teodora Burszego. 18 listopada 1956 r. odbyło się pierwsze nabożeństwo.

Zgromadzonych w kościele gości powitał ks. Piotr Gaś:  "Dzisiejsze nabożeństwo to nie tylko wspomnienie historii sprzed 80 lat. Jesteśmy dzisiaj razem – Polacy, Szwedzi, Niemcy, Żydzi, przedstawiciele innych narodowości – by w sercu Warszawy pielęgnować życie w pojednaniu i pokoju w imię odpowiedzialności za ten świat przed Bogiem i przyszłymi pokoleniami". Natomiast Igor Chalupec Wiceprezes Rady Parafialnej, Kurator Parafii, podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do przeprowadzenia i zakończenia remontu kościoła.
 
O smutnych wydarzeniach sprzed 80-ciu lat przypominały resztki spalonej kopuły umieszczone na środku kościoła. Na początku nabożeństwa dzieci ze szkoły niedzielnej zapaliły w tym miejscu świece i złożyły kwiaty. Do zburzenia świątyni nawiązał też w swoim pozdrowieniu zwierzchnik diecezji warszawskiej bp Jan Cieślar „Bóg potrafi ożywić to, co umarło, odbudować to, co zostało zniszczone, czego dowodem jest Wasza żywa i bardzo aktywna wspólnota wiary, nadziei oraz miłości, jak i świeżo wyremontowany kościół parafialny”. 
 
Kazanie wygłosił zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec. Przypomniał o tragicznej w skutkach II wojnie światowej. "Dziś, z perspektywy dziesięcioleci, jesteśmy świadomi wszystkich przyczyn, które pchnęły narody w odmęty straszliwej wojny (...) Dlatego tak ważne jest, aby umieć głośno nazywać to, co dobre i mówić o tym co jest złe i niebezpieczne".

W kazaniu bp Samiec nawiązał również do "Porozumienia o Partnerstwie". "Deklaracja wzajemnej współpracy jest możliwa, bo w ciągu ostatnich dziesięcioleci relacji między narodami Polski i Niemiec doszło do prawdziwego pojednania. Nie patrzymy na siebie jak na wrogów, ale przyjaciół, którzy chcą iść razem w jednym kierunku".
 
Biskup Kościoła podkreślił również zadania jakie stoją przed współczesnymi chrześcijanami: "W czasach, gdy odradzają się tendencje do nacjonalizmów, gdy coraz częściej słyszy się retorykę wykluczania grup społecznych z różnych powodów, gdy pojawiają się chęci konfrontacji, naszym obowiązkiem jest odważne przypominanie o tym, że zawsze w historii tego typu postawy prowadziły do nieszczęścia. Bóg posyła swój Kościół do głoszenia Ewangelii pokoju. Daje również odwagę, wzmacnia i podpiera swoją prawicą. Czy sprostamy temu zadaniu? Czy kiedyś, za kolejne osiemdziesiąt lat, nasi potomkowie będą mogli z wdzięcznością oceniać naszą postawę i działania, dziękując za to, że stanęliśmy na wysokości zadania? Czy może odwrotnie, stwierdzą, że zaniedbaliśmy prorockiego urzędu ostrzegania? „Nie bój się bom Ja z Tobą, nie lękaj się, bom Ja Bogiem twoim! Wzmocnię cię, a dam ci pomoc, podeprę cię prawicą sprawiedliwości swojej.”
 
W części końcowej nabożeństwa nastąpiło podpisanie porozumienia o partnerstwie między Ewangelicką Parafią Katedralną w Berlinie a Parafią Ewangelicko-Augsburską Świętej Trójcy Warszawie. Już 1 września, podczas nabożeństwa w Berlinie zawiązano porozumienie, a w Warszawie je potwierdzono. link

Dr Volkera Faigle, przewodniczący kolegium katedralnego nadprobostwa i katedry w Berlinie powiedział: "Oprócz wielkiej radości, jaką napawa nas partnerstwo, nie możemy i nie chcemy pomijać obciążającej nas historii. Dlatego stoję tu również w pokorze, zwłaszcza dzisiaj, w przeddzień 80. rocznicy zniszczenia kościoła Świętej Trójcy. Bezprzykładna polityka nazistowskich Niemiec w dniu 16 września 1939 r. nie zatrzymała się również przed tym – dziś odbudowanym i pięknie wyremontowanym – kościołem. To nas, gości z Niemiec, szczególnie w dzisiejszym dniu, przepełnia wstydem i żalem. Tym bardziej jesteśmy głęboko poruszeni, że mimo tej bolesnej przeszłości, o której nie można zapomnieć, możemy przypieczętować nasze Partnerstwo – dwa tygodnie temu w Katedrze Berlińskiej i dzisiaj tu w Warszawie".

Podczas nabożeństwa wystąpiły połączone chóry Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie i Ewangelickiej Parafii Katedralnej w Berlinie. Odbył się również piknik parafialny. Swoje stoiska zaprezentowały: Chrześcijańska Akademia Teologiczna, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie oraz Polska Rada Ekumeniczna.

Nabożeństwo było częścią programu konferencji Tworzymy pokój, która odbyła się 16 września w Muzeum Polin. link

Teksty kazania, przemówień i porozumienie.