Warszowice: Światowy Dzień Modlitwy
Na południu Diecezji Katowickiej
„Jako ludzie wiary nie chcemy trwać w grzechu, ale pragniemy poprzez modlitwę przemieniać nasze postępowanie. Chcemy być jak „topole nad ruczajami” (Iz 44,4), wyznały Egipcjanki, które przygotowały liturgię Światowego Dnia Modlitwy.
Pod tym hasłem w pierwszy piątek marca br. odbyło się spotkanie modlitewne w kościele ewangelickim w Warszowicach. Zebrały się tam wspólnie koła pań z południowej części Diecezji Katowickiej, a diakon Renata Raszyk przygotowała nabożeństwo i wygłosiła kazanie, nawiązując do sytuacji i położenia kobiet w Egipcie. Wszystkie uczestniczki brały czynny udział czytając wspólnie stosowne wersety biblijne, śpiewając pieśni i słuchając wypowiedzi Egipcjanek.
Egipt, jako kraj pustynny zraszany wodami Nilu, można przyrównać do pustyni naszych grzechów, na której wytryskają „strumienie wody żywej”, która nas obmywa w Jezusie Chrystusie.
Woda, kropla, ruczaj, strumień, potok, rzeka – to słowa, które często przewijały się w cytowanych wersetach czy modlitwach, gdyż stanowią one przeciwwagę dla spieczonej słońcem ziemi i pustyni. Podobnie jest z „ wypalonym ‘’ naszym życiem, które musi być zraszane przez wodę żywą, którą „Ja mu dam’’ – mówi Pan. „Ten nigdy więcej nie będzie pragnął, ale woda, którą mu dam stanie się w nim źródłem wody wytryskującej ku życiu wiecznemu’’ (J 4,14).
Po nabożeństwie panie z Golasowic, Gołkowic, Jastrzębia–Ruptawy, Pszczyny, Rybnika, Studzionki, Wodzisławia, Warszowic i Żor przeszły do znajdującego się opodal budynku OSP, w którym przygotowany był posiłek oraz multimedialna prelekcja na temat Egiptu. Jak co roku ten interesujący wykład opracowała Anna Rakowicz – emerytowana nauczycielka i podróżniczka z parafii w Ruptawie.
Ponieważ jadłospis Egipcjan składa się głównie z lokalnych warzyw, soczewicy i fasoli, panie z Żor ugotowały posiłek na bazie tej ostatniej. Koła Pań z Żor i Warszowic przygotowywały się do tej uroczystości już od początku stycznia, kiedy to na wspólnym zebraniu organizacyjnym podzieliły się obowiązkami. I tak warszowianki zobowiązały się do przygotowania wystroju kościoła i sali w strażnicy, a żorzanki podjęły się strony kulinarnej. Lutowe spotkanie odbyło się na zasadzie „prac ręcznych’’, w czasie których panie wykonały piramidki z chorągiewkami dla każdej uczestniczki ŚDM.
Spotkania z okazji Światowego Dnia Modlitwy odbywają się od dłuższego już czasu co roku na południu Diecezji Katowickiej. Początkowo miały one charakter dwustronny Ruptawa – Golasowice, z biegiem lat dołączały inne parafie: Wodzisław i Gołkowice, Żory i Warszowice, Pszczyna i Studzionka. Z roku na rok powiększa się liczba osób uczestniczących w tych modlitewnych wieczorach. Co roku inna parafia jest gospodarzem Światowego Dnia Modlitwy. Dwa lata temu gościliśmy w Golasowicach, w ubiegłym roku w Gołkowicach, obecnie w Warszowicach. Na przyszły rok zapraszają Golasowice. W tym roku padł rekord frekwencji – ponad 250 osób. Nabożeństwo i program przygotowuje zawsze diakon Renata Raszyk, natomiast przyjęciem gości zajmują się koła pań z poszczególnych parafii. Oby Pan Bóg nadal błogosławił tę pożyteczną służbę.
Pragnę tą drogą serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania tego uroczystego wieczoru. Bóg Wam zapłać.
HM
Wydarzenia parafialne
-
21
12.20 -
10
12.20 -
08
12.20 -
05
12.20 -
23
11.20 -
18
11.20 -
05
11.20 -
05
11.20 -
04
11.20 -
12
10.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń