english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wiosenna sesja Synodu Kościoła

5. Sesja XIII kadencji Synodu Kościoła

25.04.2014

Nabożeństwem spowiednio-komunijnym, dzisiaj o godz 16.00 w kościele św. Trójcy w Warszawie (pl. Małachowskiego 1), rozpocznie się wiosenna sesja Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Kazanie wygłosi zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej – bp Ryszard Bogusz. Sesja Synodu odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia w warszawskim Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej.


Wiosenna sesja Synodu Kościoła

Wiosenna sesja Synodu będzie miała głównie charakter sprawozdawczy za rok 2013. Ponadto głosowane będą poprawki do preliminarza finansowego Kościoła na rok 2014.

 

Członkowie Synodu dokonają też zatwierdzenia osoby bp. Ryszarda Bogusza na stanowisku zastępcy Biskupa Kościoła.

 

Odbędzie się także dyskusja nad możliwością kandydowania na urząd biskupa diecezji duchownych pozostających na stanowiskach proboszczów pomocniczych. Ponadto Synod omówi zagadnienie związane z wprowadzeniem stanowiska stałego wikariusza w miejsce stanowiska proboszcza pomocniczego.

 

Gośćmi Synodu luteran będą ks. prezes Manfred Rekowski oraz ks. nadradca Barbara Rudolph (zwierzchnik i członek władz niemieckiego Ewangelickiego Kościoła Nadrenii).

 

Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP tworzy 68 osób, z czego 2/3 to świeccy. Pozostali są duchownymi w posłudze diakona, prezbitera/księdza i biskupa. Synod jest najwyższą władzą Kościoła upoważnioną do wprowadzania zmian w prawie kościelnym, wyboru Biskupa Kościoła i Konsystorza (władza wykonawcza). W jego kompetencji jest także zarządzanie finansami Kościoła.

 

Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP należy do rodziny kościołów luterańskich zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Składa się z sześciu diecezji i liczy 134 parafie na terenie całego kraju. Służy w nim 160 duchownych. Liczy ponad 70.000 wiernych, z których ponad połowa zamieszkuje na Śląsku Cieszyńskim.

 

ks. Wojciech Pracki