english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wolontariat jak powołanie

5 grudnia - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

04.12.2015

Dla Centrum Misji i Ewangelizacji praca wolontariuszy i ich gotowość do zaangażowania się jest bardzo ważna. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza wszystkim osobom, które dzielą się z CME swoimi talentami, umiejętnościami i czasem składamy ogromne podziękowania!


Wolontariat jak powołanie

W 2014 roku podpisaliśmy umowy wolontariackie z 457 osobami. Po podsumowaniu udziału wolontariuszy we wszystkich naszych imprezach i projektach otrzymaliśmy liczbę 1 200. Oznacza to, że każdy z wolontariuszy średnio wziął udział w 2,6 imprezie/projekcie. Rozwijanie nowych form działalności Centrum przyniosło nowe formy zaangażowania. W 2014 roku dołączyli do nas wolontariusze Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, którzy są opiekunami tych osób. Wysłaliśmy także naszą wolontariuszkę do Egiptu, gdzie podjęła pracę w chrześcijańskim szpitalu i łączy ją ze swoją służbą misyjną.

 

- Wolontariat w Centrum Misji i Ewangelizacji jest specyficzny. To forma powołania i do takiego rozumienia wolontariatu odwołuje się hasło CME - „Ludzie to Boża metoda”.  Naszą cechą szczególną, jako organizacji związanej z Kościołem, są działania wolontariuszy, które dotyczą spraw duchowych. Prowadzą godziny biblijne, poradnictwo, pracują z dziećmi, piszą teksty o relacjach i duchowości – wyjaśnia dyrektor Centrum, ks. Grzegorz Giemza. I dodaje: - Chcemy nie tylko, żeby wolontariusze z nami działali, ale także stawiali sobie pytanie, jaki jest sens mojego życia i mojej pracy? I znajdowali ją w relacji z Bogiem.

 

To założenie potwierdza jedna z wieloletnich wolontariuszek Centrum, Zofia Szłapa z Pszczyny, angażująca się w pomoc podczas Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie oraz przygotowań związanych z projektem „Prezent pod choinkę” (co roku z CME wysyłanych jest kilka tysięcy świątecznych paczek dla dzieci).

 

- To jest dobra sprawa, robi się to dla chwały Bożej, ale człowiek też dzięki temu się rozwija i wzmacnia, dostrzega potrzeby drugiego człowieka, otwiera dla niego swoje serce – podsumowuje Zofia Szłapa.

 

Wolontariat w Centrum Misji i Ewangelizacji jest ekumeniczny i działa dla członków różnych Kościołów chrześcijańskich. Od 10 lat ma status Organizacji Pożytku Publicznego. Otrzymał także czasowy certyfikat organizacji przyjaznej wolontariuszom.

 

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza trzeba także powiedzieć o zmianie wizerunku wolontariusza w Polsce. Jak wynika z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor dotyczącego zaangażowania społecznego Polek i Polaków to już nie heroiczny bohater, który bierze na swoje barki cierpienie i problemy innych, lecz każdy, kto bezinteresownie robi coś dla innych. Ta zmiana postrzegania wolontariusza wynika także z rozszerzenia dziedzin, w których ludzie angażują się, po to by zrobić coś razem dla innych, ale także by razem z nimi to przeżyć. W wypadku CME do takich działań – od wielu lat – należy Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie. Ale dobrym przykładem jest także Zespół CME, który koncertuje po to, by ludzie razem z nim w śpiewie i muzyce uwielbiali Boga, czy duszpasterze systematycznie działający na portalu www.rozmowa.duszpasterz.pl, którzy nie tylko słuchają zgłaszających się do nich potrzebujących, ale także modlą się za nich, czy wraz z nimi.