english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Z udziałem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

1. Dni Kultury Chrześcijańskiej w Cieszynie 12–15 maja

02.05.2016

„Jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest” – pod takim hasłem w Cieszynie organizowane są, po raz pierwszy, Dni Kultury Chrześcijańskiej. Cieszyn to miasto na skrzyżowaniu kultur, narodów i religii; na terenie Śląska Cieszyńskiego zgodnie współistnieje kilka wyznań chrześcijańskich. Celem organizatorów jest integracja tych środowisk w duchu ekumenizmu, ze wskazaniem wspólnych korzeni wiary. Impreza wpisuje się także w cykl przygotowań do Światowych Dni Młodzieży i obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. 


Z udziałem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

Partnerzy wspierający: Miasto Cieszyn, Parafia Rzymsko-Katolicka pod wezwaniem Marii Magdaleny w Cieszynie, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie, Zbór "Elim" Kościoła Zielonoświątkowego w Cieszynie, Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego.

Na wszystkie imprezy – wstęp wolny. Zapraszamy! PEŁNY PROGRAM TUTAJ!


Udział w programie Centrum Misji i Ewangelizacji oraz innych organizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

15.05 – Niedziela – CME i inni

Orkiestra Misyjna z Wisły 
Godz. 14.00, Rynek

Orkiestra, pod kierownictwem Lidii Barczuk i Małgorzaty Rymorz, skupia kilkunastu muzyków z Wisły i okolic. W jej repertuarze są utwory – od starych hymnów kościelnych po współczesne wykonania muzyki chrześcijańskiej. Koncertuje w Polsce i za granicą, m.in. we Włoszech i Rumunii. Orkiestra nagrała 2 płyty.

Chórek dziecięcy 
Godz. 14.45, Rynek

Chórek dziecięcy "Hosanna" powstał w 1984 roku i działa przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie. Jego inicjatorką i pierwszą dyrygentką była Joanna Sikora, która prowadziła go ponad 20 lat. W ciągu 30 lat przez szeregi chórku przewinęły się setki młodych śpiewaków, którzy z czasem zasilili inne cieszyńskie chóry. Obecnie skupia około 30 dzieci i prowadzony jest pod kierunkiem Beaty Macury.

Spotkanie autorskie z Lidią Czyż
Godz. 15.00, Dom Narodowy

Lidia Czyż jest autorką licznych artykułów i opowiadań w czasopismach: "Warto", "Nasze Inspiracje" i "Zwiastun Ewangelicki". Jest nauczycielką i współorganizatorką spotkań dla kobiet, m.in.: dorocznych "Śniadań dla Kobiet" w Wiśle i Tygodni Ewangelizacyjnych w Dzięgielowie. Jako powieściopisarka zadebiutowała książką "Mocniejszą niż śmierć" (2013), która została przetłumaczona na język czeski i niemiecki. To książka o listach, będących ostatnią deską ratunku w życiu młodego chłopaka oraz o sile zdolnej wyrwać człowieka z samego dna rozpaczy. Druga powieść "Narodziny perły" (2015) została zainspirowana autentyczną historią o małżeństwie, które chciało żyć jak w raju, jednak ich życie zamieniło się w piekło. To powieść o miłości, stracie i uzależnieniu, a przede wszystkim o zmaganiu człowieka z cierpieniem, odkrywaniu siebie i Boga. To On ze zwykłego ziarnka piasku potrafi stworzyć drogocenną perłę. 
Spotkanie z autorką poprowadzi red. Joanna Rączkowiak z Wydawnictwa Warto, które wydało te powieści. Dla uczestników spotkania zaplanowany został konkurs z nagrodami w postaci książek i audiobooków autorki.

Chór Warsztatów Muzycznych 
Godz. 15.30, Rynek

W połowie kwietnia 2016 roku w Cieszynie już po raz piąty odbyły się Warsztaty Muzyczne. Ten projekt muzyczny, pod kierownictwem 10 dyrygentów, objął kilkanaście nowych utworów w czterogłosowym opracowaniu, które były ćwiczone przez trzy dni przez 140 osobowy chór. Całość uwieńczył koncert finałowy z towarzyszeniem zespołu muzycznego pod kier. Mateusza Walacha, bielskiego kompozytora i aranżera. 
Uczestnicy 1. Dni Kultury Chrześcijańskiej będą mieli okazję wysłuchać koncertu finałowego na bis.

Koncert Zespołu CME 
Godz. 19.30, Rynek

Zespół CME powstał w 2000 roku, koncertował w Polsce i za granicą, m.in. w trakcie takich imprez, jak: ProChrist, Kirchentag, Tygodnie Ewangelizacyjne w Dzięgielowie i Mrągowie, X-Camp. Towarzyszył na scenie znanym wykonawcom: Beacie Bednarz, Irkowi Głykowi, Mateuszowi Walachowi i Orkiestrze Kameralnej Silesian Art Collectiv. Na stałe współpracuje z aranżerami: Tomaszem Grajcarem (Misja CSM), Adamem Kosewskim (Misja CSM, TGD, Robert Kasprowicz) i Mateuszem Walachem (OKSAC, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Ewa Uryga, Andrzej Piaseczny).
Dorobek zespołu stanowi kilka płyt live i ostatni album, pt. „Live in Filadelfia” - to podsumowanie 15-letniej działalności zespołu. Na płycie tej znajdują się autorskie utwory oraz znane pieśni uwielbiające Boga.
Koncerty zespołu to mieszanka popu, rocka i jazzu. Jednak to nie forma jest najważniejsza, ale przekaz. W czasie koncertów członkowie zespołu chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami życia z Bogiem i tym, jak Jezus ich zmienia. Mówią: "Naszym celem jest przede wszystkim prowadzenie innych we wspólnym śpiewie jako przestrzeni nie tylko muzycznej do odkrywania oraz poznawania Boga i siebie samego. Jako zespół i jako osoby go tworzące chcemy być świadectwem tego, że Jezus żyje, może zmieniać życie każdego człowieka oraz że każdy może być narzędziem w Jego rękach. Chcemy być światłem, które wskazuje na Jezusa Chrystusa!"

Dodatkowo na Rynku 
w godzinach 13.00–20.00

"Strefa dzieci" animowana przez Grupę Pedagogów Ulicy UNO Centrum Misji i Ewangelizacji

W programie m.in.: Szkoła Mobilna, zamek do skakania, chusta animacyjna oraz gry i zabawy dla najmłodszych.
Szkoła Mobilna to skrzynia na czterech kółkach, która bawi, uczy, zaskakuje oraz kryje w sobie wiedzę przydatną w codziennym życiu. Projekt pochodzi z Belgii i jest realizowany m.in. w: Ameryce Południowej, Afryce, Azji, Rumunii i Grecji. W Polsce, oprócz Bytomia, funkcjonuje tylko jeszcze na warszawskiej Pradze i w krakowskiej Nowej Hucie. Szkołę Mobilną rozstawia się w miejscach, gdzie przebywają dzieci. 
Pedagodzy uliczni – jako Grupa Pedagogów Ulicy UNO, jednostka lokalna Centrum Misji i Ewangelizacji – na co dzień działają na Górnym Śląsku w dwóch dzielnicach Bytomia. Celem ich pracy jest przede wszystkim nawiązywanie i utrzymywanie relacji z dziećmi, które charakteryzują trudne zachowania. 
Poprzez animację i działania twórcze na cieszyńskim rynku, będą zachęcać dzieci do zabawy oraz do nauki, do wyrażania własnych emocji, poznawania norm społecznych i różnych twórczych dziedzin życia.

Stoiska

Księgarnia "Warto"

www.warto.com.pl 
Księgarnia "Warto" to najprężniej działająca księgarnia luterańska w Polsce, znajdująca się w Cieszynie przy ul. Wyższa Brama 29 oraz w internecie - www.warto.com.pl. Od kilkunastu lat jest głównym dystrybutorem wydawnictwa "Warto". Współpracuje także z kilkudziesięcioma wydawcami chrześcijańskiej literatury i muzyki w Polsce. Na jej półkach od 10 lat pojawiają się wszystkie nowości, np.: powieści Lidii Czyż: „Mocniejsza niż śmierć”, „Narodziny perły”. Książki teologiczne: Marcin Luter „Wykład Listu do Rzymian”, prof. Manfred Uglorz „Bóg i człowiek”. Słuchowiska dla dzieci, m.in.: „Baśniowy pokoik”, „Kolorowy śmietnik”, „Księżniczka i rycerz”. Muzyka chrześcijańska, m.in.: Jagodziński Trio „Warownym grodem”, Beata Bednarz „Pasja miłości”. Księgarnia działa w ramach Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP jako jej jednostka lokalna.

Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (CME)
www.cme.org.pl
Opiekujemy się dziećmi, które większość czasu spędzają na ulicach i podwórkach. Udzielamy profesjonalnej pomocy ofiarom przestępstw i wsparcia rodzinom, które walczą o godne życie. Szkolimy w zakresie edukacji biblijnej, poradniczej i artystycznej. Organizujemy Tygodnie Ewangelizacyjne, odwołujące się do ponadczasowych prawd biblijnych. Przygotowujemy audycje radiowe, koncerty i spotkania, żeby dawać nadzieję, cieszyć, prowokować do myślenia, bo od tego zaczynają się istotne zmiany w życiu każdego człowieka. 
Od 12 lat jesteśmy organizacją pożytku publicznego, od 20 lat działamy na rzecz potrzeb duchowych i społecznych – nadal pełni energii i wiary!

Stowarzyszenie Joannici Dzieło Pomocy Oddział Śląsk (JDP)
www.slask.joannici.org.pl
Powstało w 2004 r. i wywodzi  się z Baliwatu Brandenburskiego Zakonu Joannitów, który jest chrześcijańskim, ewangelickim i europejskim zrzeszeniem, angażującym się ze swoją diakonijną misją m.in. w: Niemczech, Estonii, Finlandii, Francji, Austrii ,Szwajcarii, we Włoszech, na Łotwie, na Węgrzech i w Polsce.
JDP działa głównie w takich obszarach jak: pierwsza pomoc oraz opieka medyczną, służba ratownicza i transport chorych, praca z młodzieżą i dziećmi, opieka nad starszymi, chorymi, niepełnosprawnymi i potrzebującymi pomocy, hospitalizacja, współpraca ze stacjami socjalnymi, pomoc humanitarna, fundraising dla zadań własnych oraz przekazywanie środków dla organizacji, a także opieka i ochrona dóbr kultury, które są powiązane z tradycją Zakonu Joannitów. Siedzibą Stowarzyszenia w Polsce jest Lidzbark Warmiński. Organizacja posiada trzy oddziały główne: lubuski, śląski, warmińsko-mazurski. 
Z miłości do Życia!