english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Za pięć dwunasta

Kościoły dla sprawiedliwości klimatycznej

23.09.2020

Na 25 września został zaplanowany Światowy Strajk Klimatyczny. W akcję włączają się również Kościoły na całym świecie.


Za pięć dwunasta

Rok po największym jak dotąd światowym proteście, który odbył się 20 września 2019 r. międzynarodowy ruch uczniów i studentów „Fridays for Future (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny)” ponownie wzywa do światowego strajku klimatycznego 25 września 2020 r. 
 
Z inicjatywy członków Ekumenicznej Sieci Współpracy na Rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej (Ökumenischen Netzwerkes Klimagerechtigkeit) około 80 organizacji kościelnych przyłączyło się w roku 2019 do akcji „Fridays for Future”. Kościoły popierają uzasadnione postulaty młodego pokolenia i są zdeterminowane, by wzmocnić zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości klimatycznej. Odwołują się w ten sposób do biblijnego zadania ochrony stworzenia. Dlatego 25 września na różne sposoby będą włączać się w akcje związane z ochroną klimatu. Członkowie Kościołów będą włączać się w akcje organizowane w poszczególnych miastach na całym świecie, niektóre parafie organizują nabożeństwa lub modlitwy. Zabrzmią również kościelne dzwony. 
 
Jako symbol w roku 2020 wybrano zegar z wieży kościelnej ustawiony „za pięć dwunasta”. Ten zegar wskazuje, że jest najwyższa pora, by coś zrobić dla klimatu i wszyscy powinni się w to aktywnie angażować. Publikując zdjęcia zegarów Kościoły na całym świecie wzywają do sprawiedliwości klimatycznej i natychmiastowej zmiany w myśleniu i działaniu. W tym roku ma to szczególne znaczenie w związku z kryzysem pandemicznym.
 
Wśród opublikowanych na stronie Ekumenicznej Sieci Współpracy na Rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej zdjęć znalazły się dwie wieże zegarowe z polskich kościołów luterańskich w Świdnicy i Rypinie. W ramach akcji dzwony Kościoła Pokoju będą biły 25 września od 11.55 do 12.00. 
 
Także 25 września, w ramach 1. Wirtualnej Pielgrzymki Ekumenicznej dla Sprawiedliwości Klimatycznej, odbędą się webinaria tłumaczone na język polski od godziny 14:00 do 16:00 i 18:00 do 20:00.