Zimowy numer e-czasopisma
Autorzy zdradzają z czym kojarzą się im... przyjemności
07.01.2015
Z przyjemnościami wcale nie jest tak łatwo, okazuje się, że nie zawsze też robi się nam przyjemnie, myśląc o przyjemnościach.
Z przyjemnościami wcale nie jest tak łatwo, okazuje się, że nie zawsze też robi się nam przyjemnie, myśląc o przyjemnościach. W najnowszym e-czasopiśmie „Warto” spodziewałam się znaleźć same przyjemności. I choć przyjemności rzeczywiście w nim nie brakuje, bywa, że autorzy zaskakują swoją refleksją w tym temacie. Mnie. Czy zaskoczą Ciebie? Zapraszam do lektury najnowszego numeru, który jest dostępny w całości i bezpłatnie na www.warto.cme.org.pl.
„Mam pisać o przyjemnościach, a ora et labora ciśnie się mi na usta i nie chce umysłowi pozwolić na bezwolne harce” – rozpoczyna swój tekst Módl się i pracuj Anna Swanson.
O przyjemności płynącego czasu pisze z kolei ks. Łukasz Ostruszka:
„Czas sam w sobie może być źródłem czystej przyjemności, ale niestety często bywa przekleństwem człowieka. Paraliżuje nas kruchość czasu, ale zdarza się też tak, że tej kruchości nie zauważamy – uciekamy w pychę czasu i żyjemy, jakbyśmy mieli jego nieograniczone zasoby. Nie zauważamy czasu i nie pamiętamy, co jest najcenniejsze w naszym życiu. Brzmi znajomo?”.
O tzw. „protestanckim białku” napisała natomiast Lidia Czyż:
„Usiądź na chwilę! – stale błaga mnie córka. – Nie sprzątaj jeszcze ze stołu, ale posiedź ze mną!
Bardzo chętnie z nią rozmawiam, ale uważam, że mogę to robić, równocześnie porządkując kuchnię. Jednak ona nie podziela mojej opinii i bardzo tego nie lubi. Siedzieć bezczynnie? – nie wiem, czy potrafię, a przede wszystkim, czy chcę? Bo nienawidzę marnowania czasu”.
O tym, czy przyjemność może funkcjonować jako odrębna kategoria duchowa czy wartościowy cel sam w sobie stara się odpowiedzieć sobie Marta Brudny w tekście zatytułowanym Życie dla przyjemności:
„[...] niektórzy (większość?) z nas są wytresowani do poszukiwania Królestwa Bożego, które jest zadaniem i obowiązkiem, nie przyjemnością. Przyjemność może w najlepszym wypadku zostać dodana, ale nie musi i jeżeli nie zostanie, nie należy narzekać. W efekcie może faktycznie zostaje nam w życiu tylko jeden typ przyjemności – zadowolenie z dobrze wypełnionego obowiązku”.
Stanisław Malinowski tylko pogłębia ten kierunek rozważań nad przyjemnościami w życiu człowieka. W Bliskości chilloutu ośmiela się pytać:
„Zadaję sobie pytanie, na ile doznawane przyjemności są deprawujące, wybijające mnie z rytmu dojrzałej powagi? Na ile blokują mój duchowy rozwój? Czy mogę tak bezkarnie nucić wesoło, gwizdać, tańczyć, upijać się radością i ubierać kolorowo? I ciekawi mnie, ile w niecierpliwie poszukiwanych przyjemnościach jest egoizmu, dewiacji, grzeszności, patologii?”.
Odpowiedzią na te pytania mogą być słowa pochodzące z tekstu Sabiny Szłapy (Sztuka bycia sobą):
„[...] ośmielę się stwierdzić, że wiele dzieł da nam satysfakcję, pod warunkiem, że znaleźliśmy przyjemność obcowania z ich Twórcą i Mistrzem. Tylko On zdejmuje z nas płaszcz pozorów i konwencji, kapelusz wstydu czy schematów i odkrywa, kim naprawdę jesteśmy w Nim, pozwalając zakosztować przyjemności bycia sobą. Nie pozbawiajmy się tej niekończącej się przyjemności obcowania z Bogiem, poprzestając na wytworach Jego rąk. W tym jedynym przypadku chciejmy więcej i bądźmy zachłanni!”.
Swoimi sposobami na przyjemność dzieli się z czytelnikami Anna Dworaczyńska:
„Zacznijmy od tak prostej czynności jak spacer, szybki marsz czy nawet ćwiczenia rozciągające, które każdy z nas może wykonać w zaciszu własnego domu. Ćwicząc, odmładzamy nasz organizm, czyli przedłużamy nasze życie. Nawet minimalna aktywność fizyczna sprawi, że poczujemy się zdrowiej i będziemy bardziej pewni siebie. Na początek wystarczy 10–15 minut dziennie prostych ćwiczeń w zaciszu naszego domu, to pozwoli nam przyzwyczaić się do ćwiczeń, polubimy je i szybko staną się dla nas przyjemnością”.
W najnowszym e-czasopiśmie „Warto” nie brakuje również opisów konkretnych czynności czy rzeczy, które na co dzień sprawiają przyjemność. Bywają jednak „nieprzyjemne przyjemności” i o takiej właśnie pisze Danuta Mendroch, która zainspirowała się krioterapią, czyli leczeniem zimnem. W swoim tekście wyznaje bez ogródek:
„Marzę już o kąpieli w przerębli zimą, np. w wieczór sylwestrowy. Doświadczam, że kąpiel w świetle księżyca jest równie fantastyczna, jak w porannej mgle. A temperatura?”.
Tą autorka przestała się juz martwić, odkrywając, że można poczuć ciepło w lodowatej nawet wodzie.
O wodzie pisze również Marek Cieślar, który w tekście pt. W zanurzeniu zaczyna od opisu tej najbardziej pierwotnej, prenatalnej, której doświadczenie wiąże się w jego odczuciu z błogą przyjemnością:
„Od początku przyjemnie było. Cieplutko, przytulnie, swojsko. A jak zaczęło się robić ciasno, można było kopać, boksować, żeby sobie czas urozmaicić. W bezpiecznych wodach się pływało, znajomych głosów nasłuchiwało, odpoczywało, drzemało, spało”.
O odpoczywaniu i urozmaicaniu sobie czasu i życia pisze także Joanna Rączkowiak, która opisuje swój dwudniowy urlop tylko dla siebie:
„Dwa dni tylko moje – to zdecydowanie należy do przyjemności. Kawa i książka, herbata i notatnik – akcesoria rozprężenia w Cup cake corner na Grodzkiej i kazimierskim Chederze. Nieugotowany własnymi rękoma obiad smakuje po królewsku, niefrasobliwie proszę o dokładkę. Spotykam się z nowo poznaną, piękną dziewczyną. A potem już sama piję marokańską herbatę z cukrem. Tak zintegrowana planuję przyszłość, niecierpliwie przebierając pod stołem nogami. Podekscytowanie, które pojawiło się w okolicach nadbrzusza, i błogie ciepło w sercu dają mi jasno do zrozumienia, że jestem na dobrej drodze: płodnej Miłości, twórczej Miłości”.
Drodzy czytelnicy, poczytajcie o przyjemnościach. Życzymy Wam przyjemności płynącej z wiary, że prawdziwie narodził się Ten, którego można nazwać Miłością.
Joanna Rączkowiak
Wiadomości z Polski
-
21
12.20 -
20
12.20 -
18
12.20 -
16
12.20 -
14
12.20 -
29
11.20 -
10
12.20 -
07
12.20 -
30
11.20 -
28
11.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń