english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zjazd chórów Diecezji Mazurskiej

Święto pieśni kościelnej i rocznice.

12.06.2012

481 lat Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, 185-lecie świątyni - kościoła ewangelickiego w Lec, Lötzen, Łuczany, Giżycko i 50-lecie chóru parafialnego. To główne punkty diecezjalnego święta pieśni kościelnej na ziemi mazurskiej, które odbyło się 7 czerwca w Giżycku.


Zjazd chórów Diecezji Mazurskiej

Do kościoła zjechało 10 chórów z parafii ewangelickich w tym chór Mazurskiego Związku Ukraińców w Polsce „Kamerton” pod dyr. Wiktori Petiuk. Nabożeństwo ubogaciła również Klaudia Twardzik, która zagrała na organach.

Ks. Krystian Borkowski na początku przypomniał słowa Ernesta Trinkera z kroniki miasta, która została napisana na obchody 300-lecia miasta: „Tak oto zamykam tę kronikę serdecznym życzeniem, by dobrze wiodło się miastu i parafii Lec. Oby nadal rozwijała się tak, jak dotychczas, rosła, kwitła i rozwijała się ku ozdobie mazurskiej ziemi i radości mieszkańców, na błogosławieństwo ojczyźnie i przede wszystkim Bogu, Panu naszemu na chwałę”. W tym roku miasto obchodzi 400-lecie nadania praw miejskich.

Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec (z prawej) i biskup diecezji mazurskiej Rudolf BażanowskiW czasie uroczystości zostały wręczone pamiątki dyrygentom, którzy prowadzili parafialny chór w Giżycku: Anieli Szarek (1962-1970), ks. bp. Januszowi Jaguckiemu (1970-2000) i Bogusławowi Machowi (2006-2012). Pamiątki otrzymali również chórzyści, którzy śpiewają od początku jego istnienia.

Spotkanie zostało nagrane przez Polskie Radio i będzie odtworzone na antenie II programu w niedzielę 1 lipca 2012 r. o godz. 8. Po uroczystości w kościele, obchody przeniosły się do ogrodów.

Ks. Krystian Borkowski