english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Życie to oddech

Akcja na rzecz chrześcijańskiego szpitala w Egipcie

06.06.2016

Centrum Misji i Ewangelizacji zachęca do udziału w akcji na rzecz chrześcijańskiego szpitala w Asuanie, w Egipcie. Od 8 miesięcy  w tym szpitalu pracuje Anna Pinkas z CME.


Życie to oddech

Anna Pinkas jest pielęgniarką (absolwentką Akademii Medycznej w Katowicach). Od października 2015 r. pracuje w chrześcijańskim szpitalu w Asuanie. Ośrodek prowadzi Wspólnota Ewangeliczna Bliski Wschód (Evangeliumsgemeinschaft Mittlerer Osten - EMO). To międzynarodowa i międzywyznaniowa organizacja, która chce przekazywać biblijną nowinę o Bożej miłości ludziom posługującym się językiem arabskim. Czyni to zarówno za pomocą słów, jak i czynów.


– Co należy do Twoich codziennych obowiązków?

 
Anna Pinkas:  – Pracuję na kilku oddziałach i wówczas wykonuję obowiązki typowe dla pracy pielęgniarki. Przede wszystkim jednak jestem odpowiedzialna za Oddział Intensywnej Terapii – jego wyposażanie, tworzenie procedur pielęgniarskich, tworzenie dokumentacji, szkolenie nowych osób, które będą na tym oddziale pracować.

 
– Kim są inni pracownicy szpitala, z którymi się najczęściej spotykasz? Jakie stanowiska zajmują, czy także pochodzą z tak daleka, jak Ty?

 
– W szpitalu pracuję głównie z Egipcjanami, ale mamy też kilka osób z innych państwa - są lekarzami i pielęgniarkami. Są to osoby głównie z Niemiec, USA i Kanady. Podjęli tę pracę, ponieważ czują Boże powołanie do tego miejsca i w taki sposób chcą Bogu służyć.

 
– Wymyśliłaś akcję „Życie to oddech” i poprzez nią zachęcasz ludzi do przekazywania pieniędzy na wyposażenie bloku operacyjnego i oddziału intensywnej terapii w chrześcijańskim szpitalu w Asuanie. Czy konkretnie chodzi o zakup jakiegoś sprzętu, który pomaga oddychać?
 

– Ogólnie można powiedzieć, że w szpitalu dbamy o każdy oddech natomiast na Oddział Intensywnej Terapii trafiają ludzie w bardzo ciężkim stanie, którzy wymagają na przykład respiratora. Jest to urządzenie medyczne wspomagające lub zastępujące oddech pacjenta. Inne potrzebne sprzęty medyczne to pompy infuzyjne umożliwiające podawanie płynów i leków w określonym czasie i o określonej, zazwyczaj bardzo precyzyjnej, dawce. Potrzebny jest również aparat EKG, czyli taki, który pokazuje jak pracuje serce, aparat USG, który umożliwia nieinwazyjne badanie i obrazowanie narządów wewnętrznych. Bardzo potrzebny jest także CPAP, który wspomaga oddychanie. Nie mamy również urządzenia do pomiaru ośrodkowego ciśnienia żylnego i wiele innego drobnego sprzętu medycznego.
 
Apel związany z akcją „Życie to oddech” odnosi się także do ogromnych potrzeb naszego bloku operacyjnego. Tu po prostu potrzebne są wszystkie narzędzia chirurgiczne, które umożliwiają chirurgom wykonywanie swojej pracy jak najlepiej.
 

–  Biorąc udział w akcji warto pamiętać, że te urządzenia służą wielokrotnie wielu pacjentom, więc pomogą wielu chorym, a jednocześnie osobom, takim jak Ty, które w tym szpitalu służą swoją pracą.
 

– Tak, rocznie szpital przyjmuje ponad 20 tysięcy pacjentów, a ta liczba z roku na rok rośnie. Mamy pacjentów głównie z Asuanu i z okolic, ale także nawet ze stolicy Egiptu – Kairu. Zajmujemy się wieloma dziedzinami medycyny, na przykład przyjmujemy porody. Mamy więc także zupełnie maleńkie dzieci, a wśród nich wcześniaki, i o tym też warto pamiętać, przyłączając się do akcji.

– Dziękuję za rozmowę.

 

WEJDŹ NA STRONĘ POŚWIĘCONĄ PROJEKTOWI "ŻYCIE TO ODDECH".

 

Poniżej zdjęcia budynku szpitala w Asuanie.