english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

31 października 2016 w Cieszynie i w Lund

Inauguracja jubileuszu 500 lat Reformacji w mediach

28.10.2016

31 października w Polsce i w Szwecji będą miały miejsce dwa wydarzenia, które inaugurują jubileuszu 500 lat Reformacji. Oba wydarzenia będzie można śledzić w telewizji, radio i internecie.


31 października 2016 w Cieszynie i w Lund

Inauguracja Obchodów Jubileuszu 500 lat Reformacji w Cieszynie


31 października br. o godz. 10.00 odbędzie się w kościele Jezusowym w Cieszynie nabożeństwo inaugurujące obchody jubileuszu 500 lat Reformacji. Kazanie wygłosi bp Marian Niemiec, zwierzchnik Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Retransmisja uroczystego nabożeństwa została zaplanowana na 31 października, na godz. 11.30 (uwaga, jest niewielka zmiana w stosunku do wcześniejszych ustaleń!). Uroczystości będzie transmitował program drugi Telewizji Polskiej (TVP2). Bezpośrednia transmisja radiowa będzie w Radiu Katowice od godz. 10.00. Transmisja internetowa dostępna będzie tutaj.

 

Polskie Radio w Programie 2 nada również retransmisję nabożeństwa reformacyjnego z ewangelickiego kościoła św. Marcina w Krakowie o godz. 18.00.

 
Wspólne Upamiętnienie 500 lat Reformacji w Lund
 
31 października w Lund (Szwecja) będzie miała miejsce uroczysta inauguracja obchodów 500 lat Reformacji Światowej Federacji Luterańskiej. Na uroczystości w Lund złożą się nabożeństwo w katedrze oraz spotkanie dostępne dla szerszej publiczności w Malmö Arena.

Nabożeństwo w luterańskiej katedrze w Lund poprowadzą wspólnie papież Franciszek, bp Munib Younan, prezydent Światowej Federacji Luterańskiej a także ks. Martin Junge, sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej.

W uroczystościach weźmie udział zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec. Obecna będzie również ekipa telewizyjna Redakcji Ekumenicznej TVP 2 z dk. Haliną Radacz.

Program uroczystości w Lund 31 października 2016:

godz. 13:30 (Malmö Arena) Od konfliktu do komunii: Złączeni w Nadziei.

godz. 14:30 (katedra Luterańska w Lund) Powszechna Modlitwa z udziałem papieża Franciszka, bp. Younana i ks. Martina Junge (transmisja w Malmö Arena)

godz. 16:40 (Malmö Arena) Papież Franciszek, bp Younan i ks. Martin Junge przybywają do Malmö Arena. Zakończenie uroczystości o godz. 18.00.

Uroczystości będzie można śledzić w Internecie: http://www.lund2016.net/media/livestream/
 
Ponadto szwedzka telewizja udostępnią wszystkim stacjom telewizyjnym na świecie bezpłatną transmisję w ramach Europejskiej Unii Nadawców.

Strona dotycząca uroczystości w jęz. angielskim www.lund2016.net