english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Cieszyński chór ma 90 lat

Zaproszenie na koncert

14.10.2014

„Długoletnie cieszyńskie tradycje śpiewacze” - 90-lecie Chóru kościelnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie.


Cieszyński chór ma 90 lat

W sobotę, 18 października 2014 r., o godz. 17.00 w cieszyńskim kościele Jezusowym odbędzie się koncert jubileuszowy Chóru kościelnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie, który w bieżącym roku świętuje 90-lecie swojej działalności. Koncert  wspiera akcję „Ratujmy Organy Kościoła Jezusowego”.

 

Ewangelicki Chór Kościelny w Cieszynie założony został w 1924 roku. Początkowo działał jako jedna z sekcji Polskiego Związku Młodzieży Ewangelickiej, a jego praca nie ograniczała się wyłącznie do służby w Kościele. Chórzyści brali także udział jako zespół w licznych imprezach muzycznych organizowanych w cieszyńskim teatrze i w sali im. Hassewicza, a w roku 1939 koncertowali w Polskim Radiu w Katowicach.

 

Znakomici dyrygenci, jak Jerzy Hadyna (ojciec Stanisława), Karol Hławiczka, Stanisław Macura i Jan Gawlas starannie dobierali repertuar, zarówno na występy w kościele, jak i na uroczystości świeckie. Po wojnie chór stał się propagatorem twórczości chóralnej prof. Jana Gawlasa. Przez długie lata jego dyrygentem była Anna Ożana. Dyrygowali chórem również Anna Bicz, Edward Kaleta oraz w zastępstwie Anna Stanieczek i Maria Cieślar. Od 1998 r. chór działa pod kierownictwem Joanny Sikory.

 

Chór służy przede wszystkim w macierzystej parafii podczas nabożeństw, uroczystości oraz licznych koncertów w kościele Jezusowym. Występował także w wielu regionach Polski – na Mazurach, Dolnym i Górnym  Śląsku, w Małopolsce i w Warszawie oraz za granicą: w Czechach, Niemczech, Holandii, Danii i na Węgrzech. W swoim repertuarze, oprócz utworów religijnych różnych epok, ma także pieśni ludowe Śląska Cieszyńskiego. Obecnie liczy 65 członków w wieku od 22 do ponad 80 lat.

 

Koncert pod tytułem „Długoletnie cieszyńskie tradycje śpiewacze” wypełni śpiew Chóru Jubilata pod dyr. Joanny Sikory, który zaprezentuje program a cappella oraz z towarzyszeniem parafialnego zespołu instrumentalnego przygotowanego przez Kornelię Dorighi. Wystąpi także parafialny chór męski oraz Wyższobramski Chór Kameralny pod dyr. Piotra Sikory. Po raz pierwszy zabrzmią również nowe, zastępcze organy, które służyć będą w kościele Jezusowym podczas rozpoczętego już remontu zabytkowego instrumentu Sauera z 1923 r.

 

Koncert współfinansowany z budżetów: Starostwa Powiatowego w Cieszynie oraz Miasta Cieszyna.