english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Co za zaufanie

Kirchentag 2019

19.06.2019

W dniach 19 do 23 czerwca 2019 r. odbędzie się 37. KIRCHENTAG w Dortmundzie.


Co za zaufanie

Dortmund jest największym miastem zagłębia Ruhry, naznaczonym przemianami, likwidacjami i napięciami, a jednocześnie pełnym niespodziewanych szans, zaskakujących możliwości i obiecujących zmian. Nie bez bólu minął czas, kiedy czynnikiem stanowiącym o jego rozwoju było górnictwo i przemysł ciężki.

Dzisiaj Dortmund ma wiele twarzy. Jest miastem nauki, kultury, przemysłu i sportu. Miastem kulturalnych, społecznych i politycznych przeciwieństw, które mogą utrudniać, ale również wzbogacać życie. To miejsce różnorodne i otwarte, w którym mieszkają przedstawiciel 172 narodowości, w tym 9988 Polaków, 1/3 mieszkańców to ewangelicy, 1/3 katolicy i 1/3 osoby innych wyznań/religii lub ateiści. Dortmund jest pełen zieleni i sportu, co trzeci mieszkaniec należy do jednego z 510 istniejących klubów sportowych. To tutaj mieści się stadion piłkarski Signal Iduna Park.

Gospodarzem Kirchentagu jest Kościół Ewangelicki w Westfalii, który jest Kościołem unijnym. Należy do niego 2 275 707 ewangelików, skupionych w 494 parafiach. Prezesem Kościoła jest ks. Annette Kurschus. Kościół prowadzi liczne partnerstwa międzynarodowe, nie tylko w Europie, ale
również w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. W Polsce partnerami Kościoła w Westfalii są: Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP i Polska Rada Ekumeniczna.

Motto przewodnie zostało zaczerpnięte z historii biblijnej o judzkim królu Hiskiaszu i asyryjskim królu Sancherybie. Historii o konflikcie, przemocy i wrogiej rywalizacji, ale też o bezwarunkowym zaufaniu do Boga. 
 
Organizatorzy Kirchentagu 2019 pragną zachęcić do refleksji związanej z pytaniami: Komu można tak naprawdę ufać? Czy jest ktoś godny zaufania? Czy jest się naiwniakiem, gdy się jeszcze komuś ufa tam na górze? Co to za zaufanie we własne siły i możliwości? Co obecnie oznacza zaufanie w obliczu podziału społeczeństw?

BILETY WSTĘPU
Karta stałego uczestnika Kirchentagu (Dauerkarte) umożliwia wstęp na wszystkie punkty programu organizowane w ramach tego wydarzenia, obejmuje również darmową komunikację w obszarze taryfowym Rhein Ruhr. Uczestnicy z Polski otrzymali wyjątkową ofertę karty w kwocie 26 EURO (tzw. Foerderkarte). Wszystkie osoby decydujące się na zakwaterowanie organizowane w ramach Kirchentagu są zobligowane do uiszczenia jednorazowej opłaty w wysokości 27 EUR (1 osoba) lub 49 EUR (rodzina).

Ulotki dotyczące Kirchentagu otrzyma każda parafia w Polsce wraz z pierwszym numerem Zwiastuna Ewangelickiego w grudniu.

ZGŁOSZENIA
Już teraz można zgłaszać się online. Zgłoszenia indywidualne i grupowe przyjmowane są do 8 kwietnia 2019 roku. Zgłoszenia chórów i orkiestr dętych do 15 stycznia 2019 roku.

Plakat do pobrania