english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Droga ku tolerancji - prosta czy wyboista?

Fundacja ?Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań? we Wrocławiu

27.11.2013

Czym jest tolerancja? Jakie są jej granice? Na czym polega tolerancja religijna? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukają uczestnicy panelu dyskusyjnego, który odbędzie się w środę, 27 listopada, o godz. 19:00 w kościele ewangelickim Opatrzności Bożej we Wrocławiu przy ul. Kazimierza Wielkiego 29. Dyskusję poprowadzi dominikanin, a jego gośćmi będą... kobiety – przedstawicielki różnych wyznań i profesji.


Już po raz drugi wrocławska Fundacja „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” zaprasza wszystkich zainteresowanych dialogiem ekumenicznym i międzyreligijnym na debatę poświęconą tolerancji. W najbliższą środę o godzinie 19:00 w kościele ewangelickim przy ulicy Kazimierza Wielkiego spotkają się przedstawiciele czterech wyznań, nauki, sztuki i kultury, aby rozmawiać o tym, czym jest tolerancja i jak ją realizować w praktyce.

 

Ojciec Norbert Oczkowski, promotor kultu błogosławionego Czesława Odrowąża, zmierzy się w debacie z kobiecym żywiołem w osobach zakonnicy, pedagoga, malarki, dziennikarki i literaturoznawczyni. Siostra Sybilla Kołtan znana jest przede wszystkim z zainicjowania i organizowania obchodów Dni Judaizmu we Wrocławiu. Żydowska malarka Mira Żelechower– Aleksiun jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci wrocławskiego środowiska artystycznego. Ewangeliczka Stefania Goździk jest pedagogiem i dyrektorem szkół w Centrum Diakonii i Ewangelizacji im. ks. Marcina Lutra we Wrocławiu. Joanna Lisek, ratująca zanikającą kulturę jidysz, pracowniczka naukowa Uniwersytetu Wrocławskiego reprezentuje Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Swój przyjazd z Warszawy zapowiedziała też Anna Czerewacka – wieloletnia redaktor naczelna prawosławnego serwisu informacyjnego Cerkiew.pl.

 

Zaplanowana na 27 listopada debata wpisuje się w ciąg odbywających się ostatnio we Wrocławiu wydarzeń, promujących idee wzajemnego szacunku, tolerancji i życzliwości. 9 i 10 listopada Fundacja Bente Kahan zorganizowała Dni Wzajemnego Szacunku upamiętniające 75. rocznicę wydarzeń Nocy Kryształowej, a 20 i 21 listopada całe miasto brało udział w Dniach Życzliwości odbywających się pod hasłem „Tolerancja to za mało”.

 

Strona internetowa Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”: http://fundacja4wyznan.pl/

Dni Wzajemnego Szacunku – Fundacja Bente Kahan:

http://fbk.org.pl/new/blog/my_portfolio/dni-wzajemnego-szacunku-75-rocznica-nocy-krysztalowej/

Marsz Wzajemnego Szacunku – Fundacja Bente Kahan:

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,14925400,Ulicami_Wroclawia_przeszedl_Marsz_Wzajemnego_Szacunku.html

Dzień Życzliwości w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku:

http://www.wroclaw.pl/warsztaty-w-dzielnicy-czterech-wyznan

 

Osoba do kontaktu:

Daria Stolarska

specjalista ds. promocji

tel. 601 584 480

e-mail stolarska.d@gmail.com